Nawigacja

 • III miejsce w międzyszkolnym konkursie "Leszczyński Mistrz Ortografii"

  24 kwietnia w SP2 w Lesznie odbyła się XIII edycja międzyszkolnego konkursu „Leszczyński Mistrz Ortografii”. W tegorocznym dyktandzie wzięli udział reprezentanci ze wszystkich leszczyńskich podstawówek. Naszą szkołę reprezentowała Paula Turkiewicz z klasy 6a. Finalistom przyszło się zmierzyć z tekstem „Lektura” autorstwa Iwony Gubańskiej z Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Tegoroczny konkurs nieco różnił się od poprzednich, ponieważ po raz pierwszy nagrodzono także II i III miejsce. Nasza uczennica świetnie poradziła sobie z zawiłym i pełnym pułapek tekstem ortograficznym i zajęła III miejsce!  Gratulujemy i zapraszamy go albumu fotograficznego udostępnionego dzięki stronie elka.pl

 • Dzień Ziemi w SP3

  Tegoroczny Dzień Ziemi uczniowie naszej szkoły postanowili uczcić już 21 kwietnia. Tego dnia wszyscy przyszliśmy ubrani na zielono. Najmłodsze klasy zebrały się w jednej z sal, by wspólnie obejrzeć film dotyczący Ziemi  i porozmawiać o tym jak postępować, by nasza planeta była czysta i zdrowa. Oglądanie filmu urozmaicały wspólnie śpiewane piosenki. Ponieważ obchodziliśmy Święto Ziemi, nie mogło zabraknąć wspaniałego tortu. Wielki lizakowy tort rozdzieliła między uczniów pani Lidka, która wcieliła się w rolę przedstawicielki naszej planety. Następnie uczniowie  rozeszli się do swoich sal, by wykonać kolejne ekologiczne zadanie. Dzieci rozwiązywały krzyżówki i quizy o tematyce ekologicznej. Również starsi uczniowie nie zapomnieli o Ziemi. Oni zebrali się w auli w poniedziałek, 25 kwietnia, by rozstrzygnąć ogłoszony wcześniej konkurs plastyczny. Uczniowie tworzyli kalendarz promujący naszą piękną planetę. Wśród licznych prac wybrano najciekawsze, a nagrodzono trzy najlepsze projekty.  Trzecie miejsce zajęła praca Oli Skrzypczak, drugie praca Oli John i Vanessy Tran Binh. Autorką najlepszej wg jury pracy była Roksana Helińska. Gratulujemy!

  Obchody Dnia Ziemi wszyscy zakończyliśmy wspólnym „zielonym zdjęciem” na boisku szkolnym.

 • Odwiedziny w wojsku

  22 kwietnia klasy II a, II b i III a postanowiły uczcić święto  żołnierzy  z 1 Leszczyńskiego Dywizjonu Przeciwlotniczego i z tej okazji odwiedzili jednostkę wojskową. Uczniowie mieli okazję obejrzenia sprzętu, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, a także zwiedzenia Sali Tradycji, w której eksponowane były pamiątki z okresów wojennych. Dzieci najbardziej były zadowolone z możliwości wejścia do różnych pojazdów, a także poznania sprzętu i zwiedzenia koszar wojskowych. Dzięki takim zajęciom uczniowie poznają historię Polski. 

 • Lekkoatletyka dla każdego

  Uczniowie klas I- III rozpoczęli 8 kwietnia wiosenny sezon sportowy na świeżym  powietrzu. Dzieci kolejny raz brały udział w zawodach sportowych zorganizowanych przez p. Hannę Górską w ramach programu „Lekkoatletyka dla każdego”, którymi głównymi sponsorami są : ORLEN, NESTLE, Polski Związek Lekkiej Atletyki. Podczas zajęć dzieci musiały wykonywać różne zadania. Każdy zespół odczytywał polecenia, wykonywał pilnie zadanie, a potem mógł dopiero przystąpić do następnego. Uczniowie wykonywali różne ćwiczenia gimnastyczne: biegali, przeskakiwali przez płotki, rzucali, były też zabawy ze śpiewem.  Dzieci z chęcią i zapałem wykonywały te zadania, ciesząc się i dopingując nawzajem.  Każda klasa otrzymała w nagrodę dyplom. Dziękujemy p. Hani Górskiej za wspaniałą zabawę i propagowanie aktywności fizycznej.

 • ELIMINACJE SZKOLNE DO XIII MIĘDZYSZKOLNEGO DYKTANDA – „LESZCZYŃSKI MISTRZ ORTOGRAFII”.

  W ostatnich dniach w naszej szkole miały miejsce eliminacje do XIII Międzyszkolnego Dyktanda – „Leszczyński Mistrz Ortografii”, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 2 w Lesznie. Do ostatniego – szkolnego etapu przystąpili uczniowie klas 5 i 6. Musieli się zmierzyć z dyktandem obejmującym materiał, który wykracza poza program szkoły podstawowej. Najlepiej z tym zadaniem poradziła sobie uczennica klasy 6a – Paula Turkiewicz. To właśnie ta dziewczynka będzie reprezentować naszą szkołę podczas XIII Międzyszkolnego Dyktanda, które odbędzie się 25 kwietnia 2016 r. o godz. 12:00 w auli Szkoły Podstawowej nr 2. Wszystkim uczestnikom eliminacji gratulujemy zaangażowania, za Paulę zaś trzymamy kciuki w poniedziałek.

  Marta Gmura

 • Międzynarodowe Badanie Postępów Biegłości w Czytaniu

  Instytut Badań Edukacyjnych rozpoczął Międzynarodowe Badanie Postępów Biegłości w Czytaniu (Progress in International Reading Literacy Study) czyli PIRLS 2016. Badanie obejmie 150 szkół podstawowych, 256 oddziałów, około 5000 uczniów. W badaniu bierze udział 51 krajów z całego świata.

  Wylosowano także naszą szkołę, i w poniedziałek, 18 kwietnia, testom poddano klasę 4a.
  Uczniowie wykonywali testy czytania oraz odpowiadali na pytania ankiety ucznia dotyczące ich stosunku do szkoły i do lekcji czytania, a także upodobań czytelniczych. Mimo wielkiego zdenerwowania jakie malowało się na twarzach czwartoklasistów jesteśmy pewni, że poszło im znakomicie!

 • AKCJA - ŻONKILE

  19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim, które było odpowiedzią na rozpoczęcie przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta. Wolontariusze z I liceum przypięli uczniom klasy Ib do kurtek papierowe żółte żonkile – symbole pamięci o bohaterach powstania w jego 73 rocznicę. Edukacyjna akcja Żonkile jest organizowana po raz czwarty w Warszawie i innych miastach. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Dzieci dowiedziały się o bohaterach powstania w getcie warszawskim.
   

  M.Z.

 • KLASA Ib W ŚWIECIE LALEK.

  We wtorek uczniowie klasy Ib wraz ze swoimi ulubionymi lalkami mogli podziwiać w Muzeum Okręgowym wystawę „Magiczny świat domków dla lalek”. Zbiory pochodzą z prywatnej kolekcji Anety Popiel-Machnickiej, znanej w Polsce scenarzystki i reżyserki filmowej, kolekcjonerki i restauratorki domków. Dzieci zobaczyły ekspozycję 50 domków i pokoi dla lalek powstałych na przestrzeni trzech ostatnich stuleci oraz kolekcję miniaturowych kompletów mebli i kilkadziesiąt laleczek. Zwróciły szczególną uwagę na wykonane z niezwykłą precyzją pomieszczenia kuchenne, łazienki, klinikę dla zwierząt oraz sklepiki - XIX-wieczną jatkę, czyli sklep mięsny, aptekę, pocztę i salon sukien ślubnych. Miniaturowe repliki mają moc dokumentu, podobnie bowiem jak rodzinne fotografie, obrazy czy kroniki, są odzwierciedleniem stylu życia i mody czasu, który został w nich zarejestrowany i zatrzymany. Domki dla lalek mają niewątpliwie magiczną moc. Posiadają one siłę, która przenosi nas w cudowny, piękny i beztroski okres dzieciństwa.
  Dzięki wystawie dzieci dowiedziały się, jak kiedyś wychowywano dzieci, jak mieszkano oraz bawiono się i pracowano, a także jak zmieniały się czasy. Cała wystawa zachwyca artyzmem, kunsztem wykonania, pomysłowością i cierpliwością twórców tych filigranowych światów.

  M.Z.

 • PRZEDSTAWIENIE KUKIEŁKOWE W KLASIE 5A!

  W piątek 15.04 dwie uczennice klasy 5a : Ola John oraz Ola Skrzypczak zaprezentowały podczas lekcji języka polskiego przed całą klasą swoje umiejętności teatralne. Uczennice przygotowały samodzielnie przedstawienie kukiełkowe na podstawie ballady Adama Mickiewicza „Pani Twardowska”. Nie zabrakło legendarnego Pana Twardowskiego, Mefistofelesa czy żony – Pani Twardowskiej. Dziewczęta podeszły do zadania bardzo profesjonalnie, z dbałością o szczegóły przygotowały rekwizyty oraz dekoracje do zmieniających się scen. Tekst, napisany w XIX wieku, także został pięknie zaprezentowany. Nic więc dziwnego, że autorki otrzymały gromkie brawa. Ta lekcja z pewnością pozostanie uczniom na długo w pamięci.

  Marta Gmura

 • V Miejski Konkurs Wiedzy Ekonomicznej szkół podstawowych miasta Leszna - eliminacje szkolne.

  14 kwietnia o godz. 9:00 w naszej szkole odbył się etap szkolny. Czworo uczniów klas V i VI reprezentowało naszą uczniowską brać.

  m.a.

   

 • Klasa Ib w lesie. Mali odkrywcy.

  Las jest bogatym źródłem poznania świata przyrodniczego. Dzieciom należy stwarzać okazje do zapoznania się ze środowiskiem przyrodniczym w toku różnorodnych form aktywności. I właśnie temu miała służyć wycieczka uczniów klasy 1b do lasu. W środę 13.04 - 13 dzieci wyruszyło pieszo do KARCZMY BOROWEJ. Program wycieczki obejmował różnorodne formy zajęć. Dzieci podzieliły się na dwie drużyny. Pierwsza drużyna to DZIKI - 7 chłopców , druga drużyna to MISIE – 6 dziewczynek. Każda drużyna miała swój proporczyk. Wyprawa rozpoczęła się przy mglistym i chłodnym poranku, ale za to wszyscy byli uśmiechnięci, pełni entuzjazmu, zapału, sił by pokonać sporo kilometrów. Do nadleśnictwa doszliśmy w iście „olimpijskim” tempie. Punktualnie rozpoczęliśmy zajęcia edukacyjne z p. leśniczym J. Mareckim. Po obejrzeniu filmu, eksponatów zwierząt leśnych, wysłuchaniu prelekcji dzieci mogły wykazać się swoimi wiadomościami w konkursie sprawdzającym ich wiadomości o lesie. Część dzieci otrzymała piękne nagrody książkowe, pozostałe dzieci dostały słodką niespodziankę. Dużą frajdą dla dzieci było ognisko i pieczenie kiełbasek. Wypoczęci, posileni i pełni wrażeń, rozpoczęliśmy spacer po lesie i obserwacje naturalnego ekosystemu świata roślin i zwierząt. Poznawaliśmy przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Zaopatrzone w aparaty i lupki dzieci oglądały różne okazy przyrodnicze( liście, mrowisko, korę drzew, rośliny i owady). Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych dźwięków. Wszystko, co nas otaczało, okazało się bardzo ciekawe. Drzewa, kwiaty, owady, na co dzień nie przyciągające naszej uwagi, stały się teraz interesujące. Wszyscy znaleźli coś dla siebie zajmującego. Jedni obserwowali pracę pająka, inni zachwycali się znalezionym żuczkiem. Z dala od hałasu, z radością słuchali śpiewu ptaków i pukania dzięcioła. Po części edukacyjnej na polanie „Trzech Dębów” nadszedł czas na wypoczynek. Zrobiło się ciepło, słonecznie. Drużyna DZIKÓW i MISIÓW wreszcie mogła rywalizować ze sobą w grach i zabawach. Na zakończenie wyprawy chętne dzieci napisały i narysowały w swoich notesikach to co najbardziej im się podobało w lesie. Zmęczeni, ale zadowoleni w „żółwim” tempie wracaliśmy do szkoły. To była wspaniała „leśna lekcja”. Była to dobra okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych u tak małych dzieci. Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Karczma Borowa a zwłaszcza p. J. Mareckiemu za ciekawą lekcję i pomoc w organizacji wycieczki.

    M.Z.

 • Szkolny Konkurs Mitologiczny klas V

  13 kwietnia odbył się w naszej szkole finał Szkolnego Konkursu Mitologicznego Klas V. Wcześniejsze eliminacje wyłoniły czworo piątoklasistów, którzy najlepiej znają Mitologię. Finaliści musieli zmierzyć się w czteroetapowym konkursie, do którego pytania przygotowały polonistki Pani Marta Gmura i Pani Kinga Katarzyńska. Pierwszy etap dotyczył znajomości pojęć i postaci związanych z Mitologią. Uczniowie świetnie poradzili sobie z tym zadaniem i przeszli do kolejnego etapu – krzyżówki. W trzecim natomiast etapie, uczniowie musieli wykazać się strategią, gdyż wybierali pytania o rożnym stopniu trudności, zdobywając dzięki temu od 5 do 15 punktów. Po tej konkurencji wyłoniła się trójka najlepszych. Ostatni – czwarty etap był najtrudniejszy. Piątoklasiści musieli przyporządkować postaci i przedmioty związane z mitami do podanych wcześniej kategorii. Wszyscy walczyli dzielnie. Do końca jednak prowadzenia nie oddała Ola John zajmując pierwsze miejsce. Tuż za nią znaleźli się Vanessa Tran Binh i Sebastian Heppel. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

 • Konkurs Młodych Ratowników

  31 marca 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Lesznie odbył się Konkurs Młodych Ratowników. Naszą Szkołę reprezentowały uczennice klasy VI a : Klaudia Winkhof, Paula Turkiewicz oraz Julia Noga wraz z nauczycielką wychowania fizycznego Panią Ewą Prałat, która przygotowała nasze uczennice do konkursu wiedzy jak i konkursu praktycznego z udzielania pierwszej pomocy. Nasza Szkoła zajęła w konkursie V miejsce. Serdecznie gratulujemy.

   

  Zdjęcia zaczerpnięto ze strony portalu www.leszno24.pl 

   

 • Palić, nie palić...? Oto jest pytanie.

  31.03.2016r. Zakończył się szkolny etap Konkursu “Palić nie palić oto jest pytanie” organizowany przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Lesznie – Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia. W konkursie wzięli udział uczniowie klasy V a, których zadaniem było przygotowanie MEMu antytytoniowego. Dziękuję za udział w konkursie.

  Laureatką szkolnego etapu konkursu została Aleksandra John.

  Serdecznie gratulujemy zakwalifikowania się pracy do etapu powiatowego, który trwa do dnia 25.04.2016r.

 • WITAJ WIOSNO!

    Wiosna, wiosna już tuż, tuż.
    Płaszcz słomiany spada z róż,
    Pączki ma już każdy krzak -
    To jest wiosny pierwszy znak.

     D. Gellnerowa

   

  Kalendarzowa  (astronomiczna)  wiosna  co roku rozpoczyna się 21 marca. Właśnie tego dnia dzień i noc są równej długości. W naszej szerokości geograficznej o tej porze roku przyroda budzi się z zimowego snu. Zielenią się trawniki, kiełkują kwiaty i pąki na gałęziach drzew, jest coraz cieplej. To także czas zasiewów i oczekiwania na plony. Ludzie wierzyli, że obrzęd topienia Marzanny może to przyśpieszyć, ma też symbolizować dostatek w nadchodzącym roku. Zgodnie z  tym  staropolskim  zwyczajem  (opisanym już w XV wieku), uczniowie klas I- III w piątek spalili na boisku szkolnym swoje Marzanny. Najpierw w barwnym korowodzie dzieci przemaszerowały z kukłami Marzann wokół boiska wołając – PRECZ ZIMO! WITAJ WIOSNO! W tym roku wszystkie Marzanny prezentowały się pięknie. Większość z nich wykonana była ze słomy, gałązek, szmatek, papieru, ubrane były w kolorowe sukienki i przyozdobione wstążkami i kwiatami. Marzanna to uosobienie zimy oraz śmierci. Wyprowadzenie jej z naszych klas i spalenie  miało  przywołać wiosnę. I tak się stało. Na niebie pojawiło się słonko, od razu zrobiło się cieplej, weselej, a w klasie Ib radośnie powitały nas wiosenne kwiaty - żółte bratki i dostojny, rozkwitający hiacynt. WITAJ WIOSNO!

                   

     M.Z.

 • WIELKA AKCJA ZBIÓRKI MAKULATURY DLA MATEUSZA!

  Nasza szkoła włączyła się w Wielką Akcję Zbiórki Makulatury organizowaną przez Stowarzyszenie PL18 razem z Gimnazjum nr 8 z Leszna. Głównym celem akcji jest wsparcie Mateusza Szkudlarczyka w walce z chorobą. Chłopiec ma zdiagnozowany – zespół Lennoxa-Gastauta (padaczkę lekooporną) oraz niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym. Chcemy wspomóc leczenie i rehabilitację Mateuszka. Pieniądze zebrane ze sprzedaży makulatury w całości zasilą subkonto Mateusza w Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju Ochrony Zdrowia. W naszej szkole zbiórka została przeprowadzona w dniach 7-23 marca . Bardzo dziękuję wychowawcom oraz wszystkim uczniom za zaangażowanie w tą akcję.

  Marta Gmura – opiekun Samorządu Uczniowskiego

 • JA TEŻ SEGREGUJĘ ODPADY!

  16.03 do klasy 4a zawitał gość. Odwiedziła nas pani przedstawicielka Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. W bardzo ciekawy sposób pani ta poprowadziła zajęcia, których tematem było to, jak prawidłowo segregować odpady w gospodarstwach domowych. Uczniowie dowiedzieli się jak segregować odpady, poznali ich różne rodzaje, dowiedzieli się, jak wpływają one na przyszłość naszej planety. Pod koniec zajęć mogli sami posegregować do odpowiednich pojemników przykładowe przedmioty. Wyposażeni w odpowiednią wiedzę będziemy działać proekologicznie ! To postanowienie klasy 4a.

 • W tajemniczej krainie krasnali

  Czy to bajka, czy nie  bajka,                              

  Myślcie sobie, jak tak chcecie,

  A ja przecież wam powiadam:

  Krasnoludki są na świecie.            

                                                 M. Konopnicka                  

  14 marca uczniowie klas I-III wybrali  się do MOK-u  na przedstawienie teatralne pt." W tajemniczej krainie krasnali". Dzieci z zainteresowaniem obejrzały baśń muzyczną, w której postacie bajkowe znalazły się w kłopotach. Kubuś Puchatek, Gargamel, Smerfy, Czarownica i skrzaty nie mogły znaleźć drogi do swoich bajek. Na szczęście Dobra Wróżka wraz z widownią użyła swej mocy i pomogła zagubionym. Wszyscy wrócili do swoich książek, bajek. Przedstawienie było pogodne i wesołe, pełne śpiewu, tańca i ruchu scenicznego. Dzieci były zachwycone postaciami, scenografią oraz efektami specjalnymi. Wszyscy doskonale się bawili, a niektórzy zostali wyróżnieni i nagrodzeni w konkursie zręcznościowym. Baśń muzyczna w wykonaniu aktorów Teatru "Duduś" z Łodzi dostarczyła dzieciom wielu miłych wrażeń. Radość i zadowolenie dzieci wielokrotnie wyrażały gromkimi brawami. 

                                                                                                         M.Z.

 • Idzie wiosna?

   Już śpiewają wszędzie ptaki,

   Już zakwitły wokół kwiaty…

   „Wiosna idzie” – mówią ludzie…

   Ale skąd  i kiedy przyjdzie?

                               Wł. Syrokomla

  Wiosna przyszła – ale na razie widać ją na pięknych pracach wykonanych przez uczniów klas I – III. I tak możemy podziwiać - pierwsze wiosenne kwiaty, barwne motyle, zielone żabki, wędrujące ślimaki, kaczuszki no i bociany, których zleciało się najwięcej. Na tych obrazkach jest tak jasno, spokojnie, a Pani Wiosna wędruje z bukietem kwiatów, chyba zbyt wolno, nie spieszy się wcale. Wszystkie prace dzieci są bardzo pomysłowe, kolorowe, przykuwają  naszą uwagę i wywołują uśmiech, nastrajają tak pogodnie. Zapraszam do galerii i dziękuję za ten uśmiech.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   M.Z.

 • Poczytaj mi mamo - poczytaj mi tato!

  „Nie mów dziecku, jak bardzo je kochasz.

  Pokaż mu to, poświęcając mu swój czas.”

                                                            Urlich  Schaffer

  Chyba nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że głośne czytanie dzieciom przynosi wiele pozytywnych skutków. Czytanie dziecku to nie tylko przyjemność, czy często skuteczny sposób na ukołysanie go do snu. To również  forma wspólnego spędzania czasu, zacieśniania więzi rodzinnych i stymulowanie rozwoju młodego mózgu. Głośne czytanie wspomaga mowę u dziecka i poszerza słownictwo, uczy koncentracji, rozbudza ciekawość. Gdy czytamy dzieciom baśnie z różnych stron świata, odkrywamy przed nim różnorodność i bogactwo kultur, uczymy tolerancji i wrażliwości na to, co odmienne. Poprzez czytanie modelujemy u dzieci pozytywne postawy i zachowania, a właściwie dobrane postacie literackie, we wczesnym dzieciństwie mogą stać się w przyszłości wzorcami do naśladowania. Rodziców uczniów klasy Ib nie trzeba było długo namawiać by wzięli udział w naszej akcji – POCZYTAJ MI MAMO - POCZYTAJ MI TATO. Od lutego w naszej klasie pojawili się rodzice, aby czytać, rozmawiać z dziećmi, odpowiadać na ich pytania. Ustaliliśmy, że będziemy czytać bajki. Początek bajki czytało dziecko, a dalszą część mama lub tato. I tak kolejno czytała z mamą: GABRYSIA, MARYSIA, WOJTEK, OLIWIER, a BEATA czytała z tatą. Nasi goście czytali wybrane baśnie wspaniale operując głosem, wprowadzając przy tym atmosferę tajemniczości, a dzieci słuchały jak zaczarowane. Panująca atmosfera skupienia i ciszy oznaczała, że wybór lektury był trafny. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymywały słodką niespodziankę. Dzięki temu zacieśniały się kontakty pomiędzy rodzicami, a dziećmi i pomiędzy samymi dziećmi. Dziękujemy Rodzicom za poświęcony czas i niespodzianki. Mam nadzieję, że  w domu dzieci będą zachęcały rodziców do czytania im ulubionych  książek i wspólnego spędzania czasu wolnego. Zapraszamy wszystkich chętnych do klasy Ib do WSPÓLNEGO   CZYTANIA.  Czytaj dzieciom  –  bo  warto.

                                                                                                                                 M.Z.

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa Nr 3 im.M.Skłodowskiej-Curie w Lesznie
  Plac Metziga 14 , 64-100 Leszno
 • 0655204002

Galeria zdjęć