Nawigacja

 • Mamy finalistkę w konkursie historycznym!

   

   

  
  Mamy finalistkę w konkursie historycznym! 
  Uczennica naszej szkoły Aleksandra John z kl. IVa, 
   została laureatką etapu rejonowego 
  XIX Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce
   i tym samym przeszła do finału. 
  Wykazała się ogromną wiedzą i umiejętnościami. 
  W maju finał- gratulujemy i życzymy powodzenia!
  

  i.sz.

 • W oczekiwaniu na wielką wizytę...

  W dniach 18-22 maja w murach naszej szkoły będziemyb gościć nauczycieli oraz uczniów ze szkół współpracujących w Wielostronnym Partnerskim Projekcie Szkół Comenius Z Londynu w Anglii, Alanyi w Turcji, Śkocjan ze Słowenii, Fano we Włoszech oraz z Alatskivi w Estonii.

  Zespół projektowy już od dawna pracuje nad planem tego spotkania. Uwzględnimy w nim zadania, które zostały ustalone w harmonogramie. Oprócz przygotowania przedstawienia prezentującego kulturę i tradycje polskie, organizacji warsztatów tańca i śpiewu, a także warsztatów tradycyjnych gier podwórkowych, postaramy się pokazać Im kawałek Polski, naszego regionu i tego, jak żyjemy.

  Uczestnicy z wszystkich krajów partnerskich będą mieli okazję zwiedzić szkołę, poznać zasady funkcjonowania w systemie edukacyjnym Polski, a także wziąć udział w zajęciach z wybranych przedmiotów.

  TAK WIĘC JUŻ DZIŚ PRZYGOTUJMY SIĘ DO TEJ WIZYTY!

  m.a.

 • SPRAWDZIAN 2015

  1 kwietnia, najstarsi uczniowie naszej szkoły przystąpili do pierwszego ważnego dla nich egzaminu. To pierwszy Sprawdzian szóstoklasisty pisany w nowej formie. Oprócz wiedzy humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej musieli wykazać się także znajomością języka obcego. Trzymamy kciuki!

  m.a.

 • 8 marca...

    Na Dzień Kobiet... Dla Ciebie...

  Z okazji Dnia Kobiet, pragniemy złożyć życzenia naszym koleżankom:

  Izie, Majce, Oli J, Ani, Dajanie, Oli Sk, Oliwii S, Oli Sr, Oliwii Sz, Amelii, Vanessie

  oraz wszystkim dziewczynkom, dziewczętom i kobietom z naszej szkoły;

  dużo szczęścia, by w każdym dniu roku uśmiech na Waszej twarzy gościł tak samo często, jak w tym dniu!

  chłopcy z 4a

 • Bal karnawałowy klas I-III

  „Karnawał, karnawał

  to taniec, zabawa...”

  Zgodnie ze słowami piosenki był taniec i szalona zabawa. W dniu 10 lutego 2015r. odbył się bal karnawałowy dla uczniów klas I-III. Nasza sala gimnastyczna zamieniła się w wielką salę balową, która była przystrojona kolorowymi balonami i serpentynami. Dzieci wystąpiły w niezwykle pomysłowych i zabawnych strojach przygotowanych przez rodziców. Na parkiecie pojawiły się księżniczki, wróżki, piraci, strażacy, rycerze, aniołki i różne zwierzątka. W przerwach zabawę umilał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Wszyscy świetnie się bawili, a znane wielkie przeboje muzyczne zachęcały do korowodów i tańca. Sądząc po zadowolonych minach i zmęczeniu dzieci, zabawa była udana, a wspomnienia na długo pozostaną w pamięci. Szkoda, że następny bal dopiero za rok... Zapraszamy do galerii.

   M.Z.

 • Zabawa karnawałowa w 4a

  Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki uczniowie klasy 4a niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w 5 lutego. Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala matematyki wyglądała inaczej niż na co dzień, zamieniła się w prawdziwą salę balową. Udekorowana kolorowymi balonami i serpentynami zachęcała do szampańskiej zabawy. W klasie zaroiło się od  stworów i dziwadeł... niektórym nie zabrakło wyobraźni i przyodziali się w prawdziwe stroje karnawałowe, mieniące się cekinami, różnymi świecidełkami, przyozdobione piórami. Wszyscy bawili się znakomicie, a do tańca przygrywał Dj Niko i DJ Oli. Podczas dyskoteki swój układ taneczny do piosenki Michaela Jacksona zatańczył Melan. Największym powodzeniem, oprócz wyborów Króla i Królowej parkietu, cieszył się konkurs karaoke. Wszyscy byli zmęczeni tańcami, ale zadowoleni. 

  m.a.

 • COMENIUS...

   W grudniu w naszej szkole, jak i w szkołach każdego z partnerów, dla grupu projektowej Comenius został ogłoszony konkurs na nagranie wideo pamiętnika „Mój tydzień w zdrowiu”. Zadaniem dzieci było nakręcenie filmiku, w którym pokazują swoje codzienne życie z uwzględnieniem spożywanych posiłków, zdrowych nawyków, spędzania wolnego czasu zgodnie z zasadą „w zdrowym ciele zdrowy duch". Zadanie to spotkało się z dużym zainteresowaniem i pomysłowością, zwłaszcza uczniów z klasy 5a. Na wyróżnienie zasługują: Sebastian Baniecki, Patrycja Ciach, Sara Marcinkowska, Oliwier Tran Binh. Po długich obradach komisja konkursowa wybrała zwycięzką pracę, którą wykonały Klaudia i Daria Tomaszewskie a wyróżnienie otrzymała Paula Turkiewicz. W nagrodę dziewczynki otrzymały voucher do Bowling Club. Należy tutaj wspomnieć, że zwycięzkie nagranie będzie reprezentować nasz kraj podczas spotkania roboczego w Turcji. 

  m.a.

   

 • Orszak Trzech Króli

  W tym roku w Lesznie po raz pierwszy zorganizowano tak uroczyste obchody święta Trzech Króli. Spod naszej szkoły, z Placu Metziga, w kierunku Rynku ruszył orszak, który prowadzili jadący na bryczce Trzej Królowie. Gdy tłum dotarł do Rynku, na ustawionej pod Ratuszem scenie zebrani mogli obejrzeć przygotowane przez uczniów naszej szkoły jasełka i posłuchać przepięknych kolęd. Zdjęcia z jasełek znajdziecie w naszej galerii, a z całych obchodów na stronie 

  http://www.leszno24.pl/Barwny_orszak_na_ulicach_Leszna_(zdjecia),23032.html

   

 • Pomagamy dzieciom z Ukrainy

  Jak co roku nasza Szkoła włączyła się do akcji "Zrób prezent pod choinkę". Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły postanowili wnieść radość tam, gdzie brakuje, gdzie panuje bieda i ubóstwo. Zebrane prezenty, rzeczy, zabawki, artykuły szkolne oraz słodycze zostały wysłane na Ukrainę dla dzieci z domów dziecka, szkół oraz ośrodków opieki. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i włączenie się do akcji uczniom i nauczycielom naszej Szkoły.

 • Międzyszkolny przegląd w Szkole Podstawowej nr 5 "Znamy swoje praw i obowiązki"

  10 grudnia 2014 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w międzyszkolnym przeglądzie na temat "Znamy swoje prawa i obowiązki". Zaprezentowaliśmy plakat, który wykonali Magda Magryta i Norbert Flis. Oglądaliśmy prezentację multimedialną na temat Prawa i obowiązki dziecka. Dla uczniów zostały przygotowane do rozwiązani i zaprezentowania różne zadania: układanki, krzyżówki, układanie hasła, historyjka obrazkowa. Dla uczestników został przygotowany poczęstunek. Wszystko odbywało się z życzliwej i przyjaznej atmosferze. Uczniowie otrzymali dyplom oraz książkę "Moje prawa ważna sprawa".

 • Rozstrzygnięcie konkursu klas I-III "CD-kowy Stworek Komputerowy"

  Uczniowie klas I, II i III mieli za zadanie wykonać stworka z użyciem płyty CD. Dzieci wykazały się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością. Każdy z uczestników konkursu otrzymał za zajęte miejsce dyplom oraz upominek.
 • Brawo Weronika!

  11 października 2014r. w otwartym Turnieju Karate Kyokushin Powiatu Grodziskiego  Weronika  Krause – uczennica klasy Ib wystartowała w konkurencji Kata Dziewcząt do lat 9. Była najmłodszą zawodniczką tych zawodów i w swojej kategorii zajęła pierwsze miejsce.

  Dwa miesiące później – 6 grudnia 2014r. w Płocku podczas Ogólnopolskiego  Turnieju  Karate Kyokushin Dzieci i Młodzieży Weronika wystartowała w tej samej konkurencji, a mianowicie konkurencji Kata Dziewcząt do lat 9 i ponownie stanęła na najwyższym podium. To był pierwszy start Weroniki na tak dużej rangi turnieju, w którym startowało 230 zawodników.  

 • Mikołajki

  Tegoroczne spotkanie ze św. Mikołajem było w naszej szkole jak zawsze pełne radości i słodkości. Wszyscy spodziewaliśmy się wizyty Mikołaja prześcigając się w domysłach, kto tym razem wcieli sie w jego rolę. Święty Mikołaj zaskoczył chyba wszystkich. Znał świetnie każdego ucznia, wiedział jakie psoty i dobre uczynki każdy z nas ma na swoim sumieniu. Najwieksze urwisy musiały tradycyjnie przeskoczyć przez rózgę, choc nie zabrakło ochotnikow wśród tych najgrzeczniejszych uczniów. Sporo było przy tym śmiechu. Rolę pomocnika św. Mikołaja świetnie wypełnił nasz Pan Dyrektor.

  Do zobaczenia za rok Mikołaju!

 • SPOTKANIE ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

  5 grudnia 2014r. Stowarzyszenie ECHO wraz ze współorganizatorami – 4 Zielonogórskim Pułkiem Przeciwlotniczym w Czerwieńsku i Wojskowym Stowarzyszeniem „GROT” zorganizowało w hali sportowej jednostki wojskowej „Spotkanie ze Świętym Mikołajem”, w którym uczestniczyli uczniowie klasy IIIa. Imprezę otworzyli przedstawiciele Stowarzyszenia ECHO oraz goście honorowi – prezydent miasta Leszna – pan Łukasz Borowiak, oraz pełniący jeszcze funkcję wiceprezydenta pan Grzegorz Rusiecki.

  W oczekiwaniu na przyjście św. Mikołaja dzieci brały udział w licznych konkursach sportowych, zabawach, pokazie tresury psów, skakaniu na dmuchanym zamku i trampolinie. Kiedy rozległy się dźwięki dzwonków pojawił się św. Mikołaj. Poprosił uczniów o wyciągnięcie ogromnych sań załadowanych paczkami. Następnie każde z dzieci otrzymało torbę wypełnioną słodyczami i maskotkę.

  Dziękujemy organizatorom i sponsorom za możliwość udziału w tak pięknym i radosnym spotkaniu. 

  MZ

 • KONKURS FOTOGRAFICZNY "Złota Polska Jesień"

  26 listopada rozstrzygnięto szkolny konkurs fotograficzny pod nazwą „ Złota Polska Jesień". W konkursie wzięło udział 9 uczniów z klas I – VI.  Uczestnicy nadesłali bardzo ciekawe zdjęcia pokazujące piękno naszej POLSKIEJ JESIENI.

  Oto laureaci :

  Klasy I – III

  I miejsce -  Tomasz Macieszonek z kl. I b

  II miejsce – Maja Neumann z kl. Ib

  III miejsce – Jagoda Macieszonek z kl. III a oraz Weronika Krause z kl. I b

  Klasy IV – VI

  I miejsce – Ewelina Maciejewska z kl. VI a

  II miejsce – Oliwia Pruchnik z kl. VI b

  III miejsce – Edyta Przybyła z kl. VI a

  Wyróżnienie – Dajana Pieśniak z kl. IV a

  Wszystkim uczestnikom gratulujemy !

  Zapraszamy do albumu fotograficznego. Spójrzcie i podziwiajcie! 

 • WOJEWÓDZKI KONKURS MATEMATYCZNY etap szkolny

  21 listopada odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół podstawowych województwa wielkopolskiego w roku szkolnym 2014/2015.

  Uczniowie musieli zmierzyć się z 22 problemami, w tym 17 zamkniętych i 5 otwartych. Aby zakwalifikować się do kolejnego etapu musieli uzyskać co najmniej  75% punktów, czyli 30 punktów na 40 możliwych.

  Poniżej przedstawiamy zestawienie uzyskanych wyników:

  Kod ucznia

  Zadania zamknięte

  Zadania otwarte

  Razem

  Etap rejonowy

  KM1

  11

  18

  29

  -

  KM2

  9

  12

  21

  -

  KM3

  9

  16

  25

  -

  KM4

  14

  21

  35

  ZAKWALIFIKOWANY

  KM5

  8

  11

  19

  -

   

  Do etapu rejonowego, który odbędzie się 8  stycznia 2015r. zakwalifikował się NORBERT FLIS z klasy 6a.

  Na wyróżnienie zasługuje również praca MAKSYMILIANA STELMASZYKA (6a), któremu do zakwalifikowania zabrakło zaledwie 1 punktu.

  Gratulujemy i życzymy powodzenia!

   

   

  Małgorzata Adamczak,

  Szkolny koordynator konkursów matematycznych

  .

 • Spotkanie autorskie z poetką Krystyną Grys

  „Wiersze ,to przecież dzieci poetów

  I one lubią – jak wszystkie dzieci

  bawić się w chowanego.

  Często kryją się w listowiu,

  w deszczu kroplach,

  w polnych makach,

  w soplach…”

         Jadwiga Jałowiec

   

  Wiersze Pani Krystyny Grys nie bawiły się z nami w chowanego, tylko pięknie zaprezentowały się podczas spotkania.

  Krystyna Grys urodziła się i mieszka w Lesznie. Twórczość Krystyny Grys, zapoczątkowana debiutem w „Wiadomościach Kościańskich” w 1993 roku, jest wyjątkowo bogata, obejmuje bowiem kilka form literackich: utwory poetyckie prezentowane w dziewięciu tomikach ,fraszki ,limeryki opublikowane w tomiku Jazda na sto dwa – 2003;wiersze dla dzieci (pomieszczone w pięciu tomikach: W zwierzęcym raju – 2005, Zwierzaki z mojej paki – 2007, Parada zwierząt – 2008, Pati, Laki i pluszaki – 2009, W świecie zwierząt – 2010 r.). Niezależnie od wymienionych pozycji książkowych poetka drukowała w wielu almanachach swoje utwory (niektóre z nich zostały przetłumaczone na język niemiecki). Ma wielu oddanych, bliskich czytelników wśród dzieci i dorosłych.

  Dnia 20 XI 2014r. uczniowie klas I – III  uczestniczyli w spotkaniu autorskim z poetką Panią Krystyną Grys.

  Celem spotkania było zapoznanie z osobą poetki, przybliżenie uczniom jej twórczości oraz budzenie zainteresowań poezją. Pani K. Grys opowiadała uczniom o początkach swojej pracy pisarskiej, tematach tworzonych wierszy dla dzieci. Stwierdziła, że pomysły na bohaterów tekstów bierze z otoczenia, obserwując  ludzi, zwierzęta, przyrodę . Następnie autorka zaprezentowała nam swoje wybrane wiersze ; „Świnka” ,Stonoga”, „Zebry na ulicy”, ”Kotki” ,”Misie”. Dzieci słuchały poetki z dużym zainteresowaniem. Na zakończenie  Pani K. Grys przekazała bibliotece szkolnej dwie książki – „W świecie zwierząt” ,”Zwierzęcy świat poezji wart”.

  Spotkanie przebiegało w miłej ,serdecznej atmosferze i sprawiło dzieciom wiele radości. Uczniowie  podziękowali Pani K. Grys burzą oklasków i kwiatami za przeżycia , wzruszenia i emocje towarzyszące spotkaniu.

        

              M.Z.

 • Konkurs recytatorski klas I-III "Wiersze Juliana Tuwima"

  20 XI 2014 r. odbył się w naszej szkole „Konkurs recytatorski dla uczniów klas  I- III” pod hasłem „Wiersze J. Tuwima ”. Wszyscy znamy tego wybitnego pisarza, autora wierszy dla dorosłych i dzieci, tekstów do kabaretów, redaktora i tłumacza poezji obcojęzycznej. „Bambo „ ,”Kotek” , „Abecadło” , „Dyzio Marzyciel”….długo można by wymieniać tytuły wierszy J. Tuwima – znają je dorośli i dzieci. Te rymowane opowiastki o różnych postaciach, zwierzętach, przedmiotach dowcipnym językiem opisane przedstawili nam uczestnicy konkursu. Gościem specjalnym konkursu była znana leszczyńska poetka Krystyna Grys. Do eliminacji przystąpiło 17 uczniów z klasy 2a i 3a.

  Występy oceniała komisja w składzie : 

  Przewodnicząca – pani  K. Grys

  Nauczycielka – pani J. Machowiak

  Praktykantka – pani S.Tórz

  Jury konkursu oceniało : dobór wiersza, interpretację utworu, kulturę i wyrazistość słowa oraz oryginalność interpretacji. Recytujących  dopingowała wspaniała publicznośc złożona z uczniów  klas I- III. Komisja miała bardzo trudne zadanie w wyborze zwycięzców.Ostatecznie  wyłoniono laureatów :

  Klasa IIA

  I miejsce- Anna  Pietrowicz  – wiersz „Bambo”.

  II miejsce – Oliwia Witkowska – wiersz „ Kotek”.

  III miejsce- Wiktoria Pludra – wiersz „Okulary”.

   

  Klasa IIIA

  I miejsce – Julia Adamczak – wiersz – „Abecadło”.

  II miejsce – Karol Poprawa – wiersz – „Kotek”.

  III miejsce – Nikodem Flis – wiersz –„Bambo”.

  Pani Krystyna Grys pogratulowała zwycięzcom i wręczyła im dyplomy, podziękowała również  dzieciom za piękne recytacje oraz zachęcała  uczniów do czytania i realizowania swoich marzeń. Poetka zaprosiła wszystkich na spotkanie autorskie, które odbyło się po zakończeniu konkursu. Została nagrodzona gromkimi brawami.

  Uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i życzymy dalszych sukcesów na niwie artystycznej. Zapraszamy do galerii zdjęć.

           M.Z.

 • Pomagamy zwierzętom

  W październiku uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły zbierali karmę, koce i  zabawki dla zwierząt znajdujących się w schronisku i przebywających domach tymczasowych Fundacji ZWIERZĘCE SOS. Dzięki ogromnej hojności i zaangażowaniu zebraliśmy sporo darów. W poniedziałek, 10 listopada odwiedziła nas pani Ania z Fundacji by odebrać od nas karmę i koce. Przyprowadziła ze sobą Olafka, pieska, z którym los, a właściwie ludzie obeszli się bardzo okrutnie. Pani Ania powiedział kilka słów o działaniu Fundacji i schroniska, oraz o smutnej historii małego Olafa. Dzieci mogły pogłaskać szczeniaka, który jeszcze z opatrunkiem na łapce i w kołnierzu ochronnym bardzo dziarsko obszczekał zebranych w auli uczniów.  Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o działalności Fundacji ZWIERZĘCE SOS oraz o losie Olafa odsyłamy do strony   https://www.facebook.com/komitetsos?fref=ts.

  PAMIĘTAJCIE – ZWIERZĘ TO NIE ZABAWKA, KTÓRĄ WYRZUCAMY GDY SIĘ NIĄ ZNUDZIMY!!!

 • 11 listopada - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

  10 listopada br. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie z klasy 5a i 6a naszej szkoły pod kierunkiem nauczycielek: p. Elżbiety Bubak i p. Iwony Szaniawskiej włożyli wiele trudu w przygotowanie tej akademii. Dla wszystkich uczniów była ona przypomnieniem historii naszej Ojczyzny oraz wydarzeń związanych z tą tak ważną rocznicą.

   

  Krótkie przypomnienie z historii: 

  W wyniku I wojny światowej (1914-1918) Polska odzyskała niepodległość. Stało się to możliwe wobec klęski państw centralnych (Niemiec i Austrii) oraz wycofania się z wojny Rosji Radzieckiej, która zawarła separatystyczny układ z Niemcami (marzec 1918), pozbawiając się możliwości udziału w paryskiej konferencji pokojowej. Wydana przez II Wszechrosyjski Zjazd Rad Delegatów Robotniczych i Żołnierskich (1917) Deklaracja praw narodów Rosji i Dekret Komisarzy Ludowych (1918) nie miały wpływu na odbudowę polskiej państwowości. Za datę odzyskania niepodległości uważa się 11 listopada 1918, dzień przekazania J. Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa nad wojskiem polskim i powierzenia mu misji utworzenia rządu po rozwiązaniu się Tymczasowego Rządu Republiki Polskiej w Lublinie.

  (źródło: Wiem - Portal Wiedzy)

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa Nr 3 im.M.Skłodowskiej-Curie w Lesznie
  Plac Metziga 14 , 64-100 Leszno
 • 0655204002

Galeria zdjęć