• REKRUTACJA DO KLASY I

• VII MOBILNOŚĆ uczniów - Leszno, Polska

• W  dniach  18 - 22  maja  w  murach  naszej  szkoły  gościliśmy nauczycieli  oraz  uczniów  ze  szkół współpracujących w  Wielostronnym  Partnerskim  Projekcie  Szkół  Comenius R.O.H.R.O.L.  z Turcji, Estonii, Litwy, Włoch i Słowenii.

W niedzielne południe powitaliśmy naszych przyjaciół z Fano, późnym popołudniem dołączyli do nas goście z Turcji i Słowenii. Parę minut po północy dodarli do Leszna nasi przyjaciele z Litwy i Estonii.

Poniedziałek był  dniem pełnym wrażeń. Wczesnym rankiem w imieniu całej społeczności „Trójki” w auli szkolnej oficjalnie powitał gości Dyrektor Grzegorz Mruk. Następnie mali goście udali się na zajęcia szkolne; do klasy 5a, gdzie pod kierunkiem p. Kingi Katarzyńskiej odbyły się warsztaty artystyczne, w 6a p. Anna Swojak przeprowadziła festiwal języków obcych a dla grupy estońskiej p. Marta Prałat-Michalak warsztaty komputerowe. Nauczyciele wraz z Dyrektorem oraz p. Małgorzatą Adamczak i Karoliną Stanek zwiedzali naszą szkołę. By lepiej poznać nasze miasto grupa projektowa Comeniusa wyruszyła na rajd historyczny śladami Amosa Komeńskiego „History Treasure Hunt”. Po podsumowaniu wręczono wszystkim uczestnikom certyfikaty i upominki związanie z naszym miastem.

Wtorek upłynął nam pod znakiem Międzynarodowego Festiwalu tańca i muzyki. Było tradycyjne powitanie chlebem i solą, a następnie wystep grupy tanecznej z Moraczewa. Kolejne godziny to wspólna nauka polskiego tańca i zabawa podczas warsztatów, której trenem była p. Elżbieta Bubak. Tego dnia również zawitaliśmy do Ratusza, by spotkać się z Prezydentem naszego miasta. Późne popołudnie cała grupa spotkała się ponownie na auli szkolnej, by podziwiać stroje i tańce, jakie prezentowali nasi goście. Te chwile osłodziły nam pyszności kuchni polskiej przygotowane przez rodziny goszczące dzieci z Turcji, Włoch, Litwy i Słowenii.

W środę o godz. 9:00 wraz z p. dyrektorem Grzegorzem Mrukiem, p. Małgorzatą Adamczak, p. Karoliną Stanek, p. Dorotą Lik-Wawrzyniak oraz p.Krzysztofem Zajc, wyruszyliśmy na całodniową wycieczkę do Poznania i okolic. Celem, wyprawy było pokazanie naszym gościom  stolicy Wielkopolski, kawałka historii naszego kraju, aż po czasy współczesne. W drodze powrotnej odwiedziliśmy również przepiękny Zamek w Kórniku. Oczywiście nasi goście zwrócili także uwagę na przeogromne bogactwo krajobrazu i niespotykanych gdzie indziej atrakcje przyrodnicze.

Czwartek rozpoczęliśmy w Muzeum Okręgowym lekcją historyczną „Dzieje Leszna i regionu”. Grupa projektowa Comenius, miała również okazję obejrzeć prezentację multimedialną pt. „Polska w obrazach…”, przygotowaną przez p. Kingę Katarzyńską z okazji projektu Comenius, mówiącą o naszych tradycjach, symbolach i powodach do dumy…

Reszta dnia to mnóstwo czasu na świeżym powietrzu - warsztatów tradycyjnych gier podwórkowych. Trener, p. Krzysztof Zajc, zorganizował je na kompleksie sportowym Orlik przy Ćwiczni. Wszystkim dopisywały świetne humory, zabawa była wyśmienita  a do tego pogoda pozwoliła nam zorganizować grilla, po którym rozegrano mecz nauczyciele kontra uczniowie z grupy projektowej Comeniusa.

Piątkowy dzień rozpoczął się równie wcześnie, bo już o godz. 7:30 wyjechaliśmy na kolejna wyprawę – tym razem do stolicy Dolnego Śląska. Choć pogoda dopisywała a Wrocław był piękny jak zawsze, niestety na wielu twarzach widniał smutek. Tegoż popołudnia musieliśmy pożegnać się z naszymi cudownymi przyjaciółmi ze Słowenii. Łzy spływały po policzku, ale w sercach do tej pory jest nadzieja, że spotkamy się jeszcze. Po emocjonującym dniu wieczorem wróciliśmy do Leszna.

Wczesnym rankiem w sobotę Litwini i Estończycy opuścili nasze miasto. Grupa  dzieci z Włoch i Turcji spędziłą cały dzień w rodzinach goszczących. Także i tego dnia nie zabrakło dla nich atrakcji; poczynając od rowerowej wyprawy do Osiecznej, pikników rodzinnych a także wycieczek do pobliskiej Rydzyny czy Kościana na ściankę wspinaczkową.

O godz. 8 spod murów naszej szkoły przyjaciele z Turcji i Włoch udałi się w drogę powrotną do swoich domów.

Do dziś w naszych myślach i sercach pozostaje ten cudowny tydzień, jaki przyszło nam spędzić w międzynarodowym gronie. Było to wielkie wydarzenia zarówno dla naszej szkoły, jak i na pewno dla uczniów i ich rodzin. Mamy nadzieję,  że zawarte przyjaźnie przetrwają na długie lata i być może będzie nam dane spotkać się jeszcze gdzieś, kiedyś…

Małgorzata Adamczak

Grupa Projektowa Comenius, SP3 Leszno