• Wszystko o projekcie


      • ERASMUS+ KA2

        2016 – 2018

        MOVERE, DOCERE, DELECTARE through Reading

        WZRUSZAĆ, NAUCZAĆ, BAWIĆ

        poprzez Czytanie


         

        Projekt nosi nazwę

        Movere, Docere, Delectare through Reading – Wzruszać Nauczać  Bawić poprzez Czytanie

        i wynika z trio Arystotelesa i Cicero używanego jako MOVERE, DOCERE, DELECTARE,

        odnosząc się do umiejętności głównego oratora.

        Arystoteles powiedział także, że czytanie pozwala nam stać się lepszymi osobami,

        ułatwia nauczanie i komunikowanie się, wyrażanie emocji i docenia „przyjaciela”, którym staje się dobra książka.

         

        Cele projektu

        Jednym z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa jest rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

        Czytanie jest podstawową umiejętnością, która otwiera umysły i serca na wszelkie dziedziny życia, rozwój emocjonalny oraz wzbogaca świat wyobraźni małego czytelnika i nie tylko. Również jest jednym z działań do rozwijania komunikacji, będącego kluczem do umiejętności nauczania i uczenia się. Stąd też tak ważne jest czytanie ze zrozumieniem, którego jakość w społeczeństwie i edukacji maleje. Aby zapobiec temu zjawisku i rozpowszechnić czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży nasza szkoła pragnie wziąć udział w tym projekcie, którego określone cele są tak cenne dla wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju przyszłych pokoleń.

        Głównym celem projektu jest zmotywowanie i przekonanie uczniów do czytania „więcej i bardziej” poprzez takie działania, które sprawią im radość.

        Motywacja uczniów do czerpania przyjemności z czytania będzie odbywała się poprzez pisanie, dyskusje, konkursy, teatr i muzykę, sztukę, rozwijanie umiejętności technologii informacyjnych oraz podniesienie samooceny poprzez komunikację międzynarodową wykorzystującą język angielski, jako podstawowy język.

         

         

        Projekt w liczbach – cele szczegółowe

        * W okresie 2 lat ponad 600 uczniów  na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjalnej będzie zaangażowanych w projekt.

        * Zaplanowanych jest 20 wspólnych, interaktywnych i atrakcyjnych działań z czytania, pisania, mówienia przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi technologii informacyjnej i komunikacyjnej.

        * Co najmniej 100 nauczycieli wszystkich państw uczestniczących w projekcie będzie współpracowało podczas wykonywania działań.

        * Konkretne działania obejmą ponad 30 uczniów ze specyficznymi trudnościami w nauce zapewniając integrację społeczną i zwalczanie dyskryminacji.

        * Około 40 nauczycieli weźmie udział w krótkoterminowych szkoleniach, wzbogacających ich metody pracy.

         

         

         

         Karolina Stanek - koordynator projektu SP3 Leszno

      • Nasi partnerzy

      • Głównym koordynatorem i wnioskodawcą projektu jest szkoła w Rumunii.

        Pozostałe szkoły, w tym nasza także, stanowią grupę szkół partnerskich.

        A zatem w projekcie biorą udział następujące państwa:

         

        1. Scoala Gimnaziala Nr.25 Sibiu,

        Sibiu - Rumunia

         

        2. Dimitar Talev Secondary School, 

        Dobrich - Bułgaria

         

        3. Agrupamento de Escolas de Macedo de Cavaleiros,

        Macedo de Cavaleiros -Portugalia

         

        4. Zubeyde Hanim Ucler Ilkokulu,

        Amasya - Turcja

         

        5. Istituto Comprensivo 4 Pescara,

        Pescara - Włochy

         

        6. Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Marii Skłodowskiej – Curie,

        Leszno – Polska

         

         

        Więcej informacji o szkołach partnerskich:  https://www.zeemaps.com/map?group=2148358

         

         

         

      • Działania projektowe zaplanowane na lata 2016-2018

      •                                                        

        Plan działań w ramach

        Zarzadzanie Projektem i jego wdrażanie

        (ang. Project management and implementation)

        na lata 2016-2018

        plik do pobrania.docx

         

        Plan działań związanych

        Z uczeniem się/nauczaniem/szkoleniami

        (ang. Transnational learning, teaching and training activities)

        na lata 2016-2018

        plik do pobrania.docx

         

      • Ankieta READING HABITS i wnioski

      •                                                                       

        Wnioski do ankiety „Reading habits”

        w ramach projektu

        MOVERE, DOCERE, DELECTARE through Reading

        2016 – 2018

        Ankieta przeprowadzona została wśród 107 uczniów Szkoły Podstawowej Nr 3 w Lesznie w marcu 2016 r. 55,1% badanych to dziewczynki a 44,9% stanowią chłopcy. Przedział wiekowy badanych uczniów  jest pomiędzy 8 a 14 rokiem życia. Celem przeprowadzonej ankiety było zdiagnozowanie wśród uczniów nawyków czytelniczych, w tym rodzajów gatunków literackich najczęściej czytanych, poziomu motywacji do czytania, częstotliwości czytania, samooceny swojej osoby jako czytelnika itp.

        74,5% ankietowanych lubi czytać książki, w tym aż 96 uczniów stwierdziło, że nauka czytania przychodziła im z łatwością, a tylko 11 przyznało, że z trudem. Natomiast zastanawiające jest to, że 36,4% badanych uważa się za dobrego czytelnika, a 53,3% uzależnia swoją ocenę jako dobrego czytelnika od różnych czynników.

        Połowa uczniów (51) na 107 czyta często i codziennie przygotowując się do zadań szkolnych, natomiast druga połowa (56) czyta czasami albo bardzo rzadko i wcale. Ponadto tylko 35,5% badanych uczniów czyta dla przyjemności. Najczęściej czytanymi pozycjami wśród uczniów są: 1)strony internetowe, 2)e-maile, 3)teksty piosenek, 4) gry komputerowe, 5)komiksy i krótkie historyjki, 6)powieści i czasopisma. Natomiast uczniowie SP3 najczęściej czytają następujące książki: przygodowe i horrory, książki ilustrowane, fantastyczne i krótkie historyjki, następnie książki o tematyce sportowej i z humorem. Najrzadziej poezję i książki autobiograficzne.

        Dokonując wyboru czytanej książki najwięcej ankietowanych sugeruje się tytułem, następnie ilością stron oraz wyszukiwaniem poszczególnych książek, które ich interesują. Tylko niewielki procent badanych uczniów pyta o opinię członka rodziny.

        Przeważająca większość uczniów czyta książki półszeptem (89 na 107 uczniów), 63 czyta koncentrując się na czytaniu oraz 57 uczniów stara się zrozumieć znaczenia słów i czytanego tekstu. Najmniej liczna grupa uczniów podczas czytania wyszukuje znaczenia słów w słowniku.

        Wśród najczęściej wymienianych trzech cech najlepszego czytelnika uczniowie podają osobę, która potrafi bardzo dobrze czytać głośno, czytanie sprawia jej przyjemność i czyta ze zrozumieniem.

         

        Prawie 35% ankietowanych czyta dla przyjemności, a 56,1% uważa czytanie za jeden ze sposobów relaksowania się. Prawie 60% uczniów dzieli się swoimi książkami, ale już tylko 47% badanych rozmawia na ich temat z przyjaciółmi. 26% uczniów chodzi do biblioteki raz na tydzień i taka sama liczba chodzi raz na miesiąc, natomiast prawie 40% uczęszcza bardzo rzadko i 8% nigdy. 84,1% ankietowanych potwierdziło, że w pobliżu swojego miejsca zamieszkania znajduje się biblioteka.

         

         

         

        Opracowała: Karolina Stanek

        Szkolny koordynator projektu MDD Erasmus+

         

         

         

        opracowała: Małgorzata Adamczak

         

      • Lorem Ipsum

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

      • A2 - Logo projektu MDD

      • OFICJALNE LOGO PROJEKTU MDD W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+

        Z ogromną przyjemnością pragnę wszystkich poinformować, że 26 października 2016 r. szkolni koordynatorzy poszczególnych państw grupy projektowej Erasmus+ MOVERE, DOCERE AND DELECTARE through Reading wybrali jednogłośnie logo projektu. Głosowanie odbyło się podczas video konferencji w oparciu o komunikator internetowy skype. Pragnę dodać, że tego samego dnia wszyscy pracownicy szkoły SP3 typowali punktowo najlepsze logo. Co ciekawe, gusta naszych pracowników szkoły pokryły się z gustami wszystkich państw grupy projektowej. Bardzo dziękuję wszystkim za zaangażowanie w te działanie projektowe, które uważam za skończone. Zapraszam do albumu fotograficznego oraz zakładki Erasmus+ A2 – Logo projektu, znajdującej się na stronie szkoły.

        Karolina Stanek

        Szkolny koordynator projektu Erasmus+

         

         

      • A3 - ‘Favourite books’- „Ulubione książki”

      •  

        ULUBIONE KSIĄŻKI UCZNIÓW SP3 

        W tym tygodniu wszystkie klasy od I do VI wzięły udział w anonimowej ankiecie.

        Uczniowie SP3 wybierali najlepsze ich zdaniem dwie książki pochodzenia zagranicznego oraz jedną pozycję literacką pochodzenia polskiego. Było to działanie w ramach projektu Erasmus+KA2 zatytułowane ‘Favourite books’- „Ulubione książki”, mające na celu  stworzenie międzynarodowej listy ulubionych książek uczniów.

        Po zebraniu ankiet i opracowaniu wyników na czołówkę wysunęły się następujące propozycje.

        Najwięcej głosów z pozycji zagranicznych otrzymała seria angielskiej pisarki J.K. Rowling – „Harry Potter”, na drugim miejscu uplasowała się powieść Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”.

        Spośród książek polskich autorów najwięcej głosów zebrała pozycja Romana Pisarskiego „O psie, który jeździł koleją”. W drugiej kolejności dzieci wyróżniły powieść Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy”.

        Kolejnym etapem naszego działania będzie stworzenie krótkiej prezentacji multimedialnej w języku angielskim przybliżającej naszym zagranicznym partnerom treść powyższych pozycji.

        Wszystkim uczniom oraz nauczycielom dziękuję za zaangażowanie i pomoc podczas przeprowadzania ankiet.

         

        Marta Gmura

        KLASA 1A

        1.

        J. Ch. Andersen „Baśnie”

        2.

        A. A. Milne „Kubuś Puchatek”

        3.

        M. Kownacka „Plastusiowy pamiętnik”

         

        KLASA 2A

        1.

        A. A. Milne „Kubuś Puchatek”

        2.

        Bracia Grimm „Baśnie”

        3.

        M. Fabianowska „Król lew”

         

        KLASA 2B

        1.

        H. Lofting „Doktor Dolittle”

        2.

        Bracia Grimm „Baśnie”

        3.

        Julian Tuwim „Wiersze”

         

        KLASA 3A

        1.

        A. A. Milne „Kubuś Puchatek”

        2.

        J.Ch. Andersen „Baśnie”

        3.

        A. Cz. Centkiewiczowie „Zaczarowania zagroda”

         

        KLASA 3B

        1.

        J. R. R. Tolkien „Hobbit”

        2.

        J. K. Rowling „Harry Potter”

        3.

        M. Jaworczakowa „Oto jest Kasia”

         

        KLASA 4A

        1.

        C. Collodi „PInokio

        2.

        „Dzieci z Bullerbyn”

        3.

        „O psie, który jeździł koleją”

         

        KLASA 5A

        1.

        J. K. Rowling „Harry Potter”

        2.

        C. S. Lewis „Opowieści z Narni”

        3.

        R. Pisarski „O psie, który jeździł koleją”

         

        KLASA 6A

        1.

        J. K. Rowling „Harry Potter”

        2.

        S. Meyer Saga „Zmierzch”

        3.

        I. Jurgielewiczowa „Ten obcy”

         

         

        smiley

         

        ULUBIONE KSIĄŻKI – PREZENTACJE MULTIMEDIALNE


         

        W ramach projektu Erasmus+ MOVERE, DOCERE, DELECTARE through Reading– działanie A3 ‘Favourite books’- „Ulubione książki” uczniowie klas 4-6 przygotowali prezentacje multimedialne przedstawiające ulubione pozycje z literatury uczniów naszej szkoły. To właśnie te prace zostaną zaprezentowane naszym zagranicznym partnerom. Grupa projektowa Erasmus+ bardzo dziękuje za wykonane prace oraz zaangażowanie następującym uczniom :

        - z klasy 4a – Annie Pietrowicz („Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren)

        - z klasy 5a – Jagodzie Macieszonek („Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren)

        - z klasy 6a – Aleksandrze John („Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren)

        - z klasy 6a – Olafowi Krasce ( cykl książek o Harrym Potterze J. K. Rowling, „O psie, który jeździł koleją” Roman Pisarski)

        - z klasy 6a – Emilowi Sobierajskiemu ( cykl książek o Harrym Potterze J. K. Rowling, „O psie, który jeździł koleją” Roman Pisarski)


         


         

        Marta Gmura

        Członek grupy projektowej Erasmus+ MDD

         

         

      • A4 - I am reading to you - Czytam dla Ciebie

      •  

        Dnia 21 listopada 2016 r. w Klubie Seniora „Jagiellonka” odbyło się uroczyste Spotkanie czytelnicze - I am reading to you – Czytam dla Ciebie w ramach projektu Erasmus + MOVERE, DOCERE, DELECTARE through Reading. Uczennice naszej szkoły (w składzie: Anna Pietrowicz, Oliwia Witkowska, Magdalena Dunal z klasy 4a oraz Aleksandra John, Maja Glapiak i Oliwia Szaferska z klasy 6a) z przyjemnością czytały fragmenty „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza dla wzruszonych emerytów i rencistów. Teksty przeplatane były piosenkami w wykonaniu absolwentki naszej szkoły Joanny Gbiorczyk oraz Mikołaja Skitka z klasy 6a. Ponadto gościem specjalnym spotkania była także Pani Maria Gbiorczyk, dyrektor Przedszkola nr 8 w Lesznie, której obecność przyczynia się do rozpowszechniania naszego projektu w przedszkolach.

        Nauczyciele grupy projektowej zaangażowani w przygotowanie spotkania dopełnili wszelkich starań, aby atmosfera towarzysząca spotkaniu była uroczysta. Należą do nich:

        Pani Elżbieta Bubak-Bober – oprawa muzyczna

        Pani Marta Gmura – oprawa literacka

        Pani Lidia John – oprawa plastyczna

        Pani Dorota Lik-Wawrzyniak – oprawa kulinarna

        Pani Wiesława Walczewska – oprawa kulinarna

        Pani Justyna Machowiak – oprawa kulinarna

        Pani Marta Prałat – Michalak – oprawa kulinarna

        Pani Małgorzata Adamczak – oprawa graficzna na stronie internetowej szkoły.

         

        Karolina Stanek

        Szkolny koordynator projektu Erasmus+ MDD

         

         

        Działanie A4 „I am reading to you” – Czytam dla Ciebie – drugie spotkanie z tego cyklu

         

        Dnia 20 czerwca 2017 r. odbyło się drugie spotkanie czytelnicze z cyklu „Czytam dla Ciebie” w ramach projektu Erasmus+ MDD. Honorowymi gośćmi spotkania byli seniorzy „Klubu na piętrze” w Lesznie. Dzięki uprzejmości Pani Grażyny Jakuszewskiej i Janiny Mazur, które udostępniły nam salę w klubie możliwe było to spotkanie. Uczniowie naszej szkoły czytali wybrane wiersze Wisławy Szymborskiej,  przeplatane wokalem muzycznym. Całe spotkanie było bardzo emocjonalne i klimatem czytelnictwa pochłonięci byliśmy wszyscy…

        Wśród uczniów czytających poezję znaleźli się:

        1. Anna Pietrowicz kl.IVa
        2. Oliwia Witkowska kl.IVa
        3. Magdalena Dunal kl.IVa
        4. Roksana Ławniczak kl.IVa
        5. Wiktoria Pludra kl.IVa
        6. Filip Krakowiak kl.IV a
        7. Amelia Andrzejewska kl.Va
        8. Zuzanna Kajoch kl.Va
        9. Oliwia Szymańska kl.VIa

         

        Wokal :

        1. Dajana Pieśniak kl. VIa
        2. Jonasz Kaczmarek kl. IIIa

         

        Oprawę całego spotkania i część artystyczną zorganizowała Pani Elżbieta Bubak-Bober.

        Nauczyciele wspomagający: Pani Marta Gmura, Pani Dorota Lik-Wawrzyniak, Pani Marta Prałat-Michalak.

         

         

        Karolina Stanek

        Szkolny koordynator projektu Erasmus+MDD

      • RAPORT Z MIĘDZYNARODOWEGO SPOTKANIA PROJEKTOWEGO - Rumunia

      •  

         

          

        RAPORT

        Z MIĘDZYNARODOWEGO SPOTKANIA PROJEKTOWEGO

         

        MOVERE, DOCERE, DELECTARE through Reading

        Numer projektu: 2016-1-RO01-KA219-024444_6

         

         

        Termin spotkania16.11 – 19.11. 2016 roku

        Miejsce spotkaniaScoala Gimnaziala Nr. 25 Sibiu, Rumunia

        Uczestnicy wyjazdu: 1. Grzegorz Mruk – Dyrektor Szkoły

        2. Karolina Stanek – szkolny koordynator projektu

        3. Krzysztof Zajc – członek grupy projektowej MDD

         

         

        Dzień -16 listopada 2016 r.

        Pierwszego dnia wizyty zostaliśmy ciepło i tradycyjnie powitani chlebem i solą w Scoala Gimnaziala w Sibiu w Rumunii. Następnie udaliśmy się do sali konferencyjnej, w której oficjalną przemowę wygłosił dyrektor Victor Calin, główna koordynatorka projektu Luminita Radu oraz inspektor projektu Anca Voineag.

        Po oficjalnych przemowach nastąpiła część artystyczna, w której uczniowie zatańczyli tradycyjny taniec folklorystyczny przy akompaniamencie gitary i akordeonu.

        Nastepnie zostaliśmy zaproszeni do zwiedzania części szkoły tj. odziału przedszkolnego i sali gimnastycznej.

        Po krótkiej wizytacji szkoły, każda delegacja ze szkół partnerskich ( tj. z Polski, Rumunii, Bułgarii, Portugali, Włoch i Turcji) zaprezentowała swoją placówkę, swoje miasto w regionie oraz aktualnie obowiązujący system edukacji w danym państwie.

        Po przerwie na kawę odbyliśmy wizytę do Ratusza miasta, w którym spotkaliśmy się z Panią wice-prezydent miasta Sibiu Corina Bokor.

        Następnie krótko zwiedzając starą część miasta udaliśmy się do głównego budynku Biblioteki Miasta Sibiu o nazwie Astra. W bibliotece obejrzeliśmy film przedstawiający region Transylwanii, którego stolicą jest miasto Sibiu. Ponadto część artystyczną zaprezentowali uczniowie szkoły wraz z rodzicami.

         

         

        Dzień - 17 listopada 2016 r.

         

        Dzień rozpoczęliśmy zwiedzaniem całej szkoły, zarówno młodsze klasy jak i starsze w salach lekcyjnych, ponadto zobaczyliśmy pokój nauczycielski, boisko szkolne, gabinet lekarski i stomatologiczny.

        Następnie uczestniczyliśmy w posiedzeniu roboczym, na którym zostały omówione i zaprezentowane następujące kwestie:

        1. Ewaluacja projektu MDD, której dokonała Agencja Narodowa w Rumunii. Słabe i mocne strony projektu.

        2. Wnioski z przeprowadzonej ankiety czytelnictwa Reading Habits zaprezentowane przez każdego partnera.

        3. Jakościowy i ilościowy pomiar projektu – prezentacja Bułgarii.

        4. Strona internetowa projektu – prezentacja Turcji.

        5. Gazeta cyfrowa projektu E-newspaper – prezentacja Portugalii.

        6. Realizacja najbliższych działań – A5, A6 ustalenie kolejności pisania poszczególnych rozdziałów internetowej książki E-book’a.

        Przerwa na kawę.

        1. Regulacje i aspekty finansowe projektu – budżet.

        Przerwa obiadowa.

        1. Kryteria i regulamin wyboru uczniów do mobilności – prezentacja Polska.

        2. Kwestionariusz ewaluacyjny po każdej mobilności dla uczniów, nauczycieli i rodzin goszczących.

        3. Ustalenie terminów kolejnych mobilności do Portugalii (20.02 – 24.02. 2017) i Polski (22.05 – 26.05.2017 r.)

         

         

        Dzień – 18 listopada 2016 r.

        Od samego rana dzień rozpoczął się posiedzeniem roboczym, na którym omówione zostały następujące tematy:

        1. Promocja i rozpowszechnianie projektu.

        2. Dyskusja na temat nadchodzących działań – ewaluacja tych działań.

        3. Państwa odpowiedzialne za podsumowanie każdego z wyjazdów, czy to międzynarodowego spotkania czy też mobilności.

        Następnie po krótkiej przerwie na kawę odbyło się oficjalne rozdanie certyfikatów uczestnictwa wraz z listą obecności, podziękowanie za gościnność oraz wpis do księgi pamiątkowej.

        Po zakończeniu zostaliśmy wspólnie zaproszeni na obiad wraz z dyrektorem i gronem pedagogicznym szkoły goszczącej.

         

         

         

        Dzień – 19 listopada 2016 r.

        Dzień rozpoczął się wycieczką do miejscowości Bran, w której znajduję się zamek „hrabiego Drakuli” i gdzie miała swój początek powieść „Drakula” Brama Stokera, który zamieszkiwał ówczesny zamek.

        Następnie udaliśmy się do miasta Brasov, w której zwiedziliśmy Muzeum Pierwszej Rumuńskiej Szkoły. Zobaczyliśmy pierwsze książki wydane w XVII wieku, w których opisana była także Polska.

        Po zwiedzaniu odbyło się spotkanie robocze, na którym obejrzeliśmy prezentację dotyczącą komunikacji szkół partnerskich przygotowaną przez grupę projektową z Włoch.

        Następnie po przerwie obiadowej wróciliśmy do miasta Sibiu, aby przygotować się do podróży powrotnej do Polski.

         

         

        Opracowanie: Karolina Stanek, szkolny koordynator projektu Erasmus+ MDD

      • A6 - E-book - The performance of chapter 1 - E-książka - Spektakl pierwszego rozdziału

      • Spektakl – the performance E-książki

         

        „Na ratunek baśniom”- ‘Mayday for Fairy Tales’

         

        Rozdział 1 – W którym dowiadujemy się kto, kogo i dlaczego ma uratować.

        Chapter 1 – IN WHICH WE LEARN WHO HAS TO SAVE WHO, AND WHY

         

        W ramach projektu Erasmus+ MOVERE, DOCERE, DELECTARE through Reading jednym z zaplanowanych zadań było napisanie międzynarodowej książki w działaniu A6 – E- book in six chapters. – E- książka w sześciu rozdziałach.

        Na podstawie napisanego rozdziału uczniowie naszej szkoły wystawią i nagrają spektakl w Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie pod opieką nauczycieli Pani Elżbiety Bubak-Bober, Pani Marty Gmury i Pani Karoliny Stanek.

        Poniżej przedstawiam nazwiska 21 uczniów, którzy wcielą się w role następujących bohaterów. Pragnę dodać, że uczniowie wystawią przedstawienie w języku angielskim. Jest to dla nich ciekawe wyzwanie, które wierzę, że zakończy się sukcesem.

         

        Bohaterowie / characters:

        1. MARY – GŁÓWNA BOHATERKA / THE MAIN CHARACTER - ANNA PIETROWICZ  kl. IV

        2. KOZIOŁEK MATOŁEK  / THE BILLY-GOAT MATOŁEK - ALEKSANDER SUSZCZEWICZ kl.V

        3. BIBLIOTEKARKA / LIBRARIAN -  JAGODA MACIESZONEK kl.V

        4. PINOKIO / PINOCCHIO -  OLIWIA WITKOWSKA kl. IV

        5. JAŚ / HANSEL– WIKTORIA PLUDRA kl. IV

        6. MAŁGOSIA / GRETEL– ROKSANA ŁAWNICZAK kl.IV

        7. HARRY POTTER / HARRY POTTER -  ALEKSANDRA SKRZYPCZAK kl. VI

        8. PAN KLEKS / Mr. KLEKS – VANESSA TRAN BINH kl. VI

        9. DZIEWCZYNKA Z ZAPAŁKAMI / THE LITTLE MATCH GIRL– MAGDALENA DUNAL kl.IV

        10. KUBUŚ PUCHATEK /  WINNIE-THE-POOH – FILIP KRAKOWIAK kl.IV

        11. KRÓLOWA ŚNIEGU / THE SNOW QUEEN – ALEKSANDRA  JOHN kl. VI

        12. BABA JAGA / THE WITCH – OLIWIA SZAFERSKA kl. VI

        13. CZERWONY KAPTUREK /  LITTLE RED RIDING HOOD – AMELIA ANDRZEJEWSKA kl.V

        14. KSIĄŻĘ / THE PRINCE – NIKODEM KOSIŃSKI kl. VI

        15. 7 KRASNOLUDKÓW / THE SEVEN DWARVES :

        • JONASZ KACZMAREK kl.III,

        • DOROTA SKRZYPCZAK kl.III,

        • NATALIA WALKOWIAK kl.III,

        • NADIA KAŹMIERSKA kl.III,

        • BARTOSZ SKRZYPCZAK kl.III,

        • FRANCISZEK NEUMANN kl.II,

        • WOJCIECH MACIEJEWSKI kl.II

         

        Wokal - DAJANA PIEŚNIAk kl. VI.

         

        Ponadto wśród nauczycieli i pracowników szkoły zaangażowanych w dekoracje przedstawienia i stroje aktorów są:

        1. Pani Dorota Lik-Wawrzyniak

        2. Pani Wiesława Walczewska

        3. Pani Elżbieta Bubak – Bober

        4. Pani Anna Glapiak

        5. Pani Małgorzata Adamczak

        6. Pani Kinga Katarzyńska

        7. Pani Katarzyna Ludwiczak

        8. Pani Justyna Machowiak

        9. Pani Marta Prałat – Michalak

        10. Pan Ryszard Mruk

         

      • A6 - 'E-book in six chapters' - E-książka w sześciu rozdziałach

      • https://www.storyjumper.com/book/index/35250106/5879337b282b9

        polska wersja książki: 
        https://www.storyjumper.com/book/index/36304746

         

        Ogłaszam z ogromną przyjemnością, że działanie A6 zostało wykonane przez grupę projektową Erasmus+.

        Pracę zapoczątkowała Pani Marta Gmura, która zaproponowała uczniom samodzielne wymyślenie i napisanie pierwszego rozdziału międzynarodowej książki projektu MDD Erasmus+.

        W skład grupy projektowej uczniów, którzy oddali swoje pisemne prace wchodzą:

        1. Anna Pietrowicz – klasa IVa

        2. Oliwia Witkowska – klasa IVa

        3. Jagoda Macieszonek – klasa Va

        4. Amelia Andrzejewska – klasa Va

        5. Aleksandra John – klasa VIa

        6. Aleksandra Sroczyńska – klasa VIa

        7. Oliwia Szaferska – klasa VIa

        8. Adam Lenart – klasa VIa

         

        Następnie uczniowie z Panią Martą Gmurą wybrali najciekawsze fragmenty i pomysły swoich prac, z których powstała fabuła pierwszego rozdziału, „ W którym dowiadujemy się kto, kogo i dlaczego ma uratować”.

        Propozycja naszych uczniów na tytuł książki brzmi: „Na ratunek baśniom.” – ‘Mayday for Fairy Tales’.

         

        W dalszej kolejności uczniowie uzdolnieni plastycznie wykonali ilustracje do naszego rozdziału, należą do nich:

        1. Vanessa Tran – Binh – klasa VIa

        2. Aleksandra John – klasa VIa

        3. Aleksandra Sroczyńska – klasa VIa

        4. Aleksandra  Skrzypczak – klasa VIa

        5. Marcel Toporski – klasa VIa

        6. Nikodem Kosiński – klasa VIa

         

        Kolejnym krokiem było przetłumaczenie tekstu na język angielski, w którym pomogła Pani Karolina Stanek.

        Efekt finalny książki, czyli jej publikację w aplikacji Storyjumper dokonała Pani Marta Gmura. Wersja polskojęzyczna, ukaże się również w takiej samej postaci jak wersja anglojęzyczna.

        Czekamy z niecierpliwością na kolejne rozdziały naszych projektowych partnerów. Proszę śledzić przygody głównej bohaterki – Mary.

         

      • A7 - „Older read to younger!" – "Starsi czytają młodszym!”

      • Uczniowie klasy 6a wraz z wychowawczynią Małgorzatą Adamczak oraz p. Kingą Katarzyńską, udali się z wizytą do sąsiadującego z naszą szkołą Muzeum Okręgowego.

        Głównym celem spotkania pt. „Czerpanie papieru”, było poznanie historii papieru i jego cech charakterystycznych. Dzięki tym zajęciom uczniowie mogli zapoznać się z dawną sztuką wytwarzania papieru. Pokaz na odtworzonych urządzeniach, sitach i prasach, na których pracowali ludzie w XV wieku w czasie, gdy na terenie Polski powstawały pierwsze młyny-papiernie, przeniósł nas w czasie. W części warsztatowej, każdy z uczestników wyczerpał papier z materiałów przygotowanych w Muzeum. Kolejny etap - zdobienie naszych kart motywami roślinnymi lub innymi barwnymi kompozycjami, odbędzie się już w murach szkoły na godzinie wychowawczej. Talent szóstoklasistów, ich kreatywność i wyobraźnia z pewnością pozwolą stworzyć piękne dzieła, tak by stały się pięknym podarunkiem z okazji albo i bez okazji lub pozostać pamiątką dla nich samych.

        I tak od replik tabliczek glinianych pismem klinowym, papirusów czy tabliczek woskowych udało się nam wspólnie wytworzyć papier.

        A z papieru… książka...

        Na zakończenie, przenieśliśmy się całą grupą do jednej z sal reprezentacyjnych Muzeum Okręgowego, gdzie prowadząca zajęcia, przeczytała dzieciom fragment książki - legendy o Lesznie. I tym oto sposobem zapoczątkowaliśmy kolejne działanie A7 „Older read to younger! – Starsi czytaja młodszym!” w ramach projektu Erasmus+ MOVERE, DOCERE, DETECTARE through Reading.

        Małgorzata Adamczak, Grupa Projektowa ERASMUS+ MDD

         

         

        Wieczór autorski z Karoliną Zawidzką 

        22 lutego w odpowiedzi na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. S. Grochowiaka w Lesznie, późnym popołudniem Aleksandra John i Vanessa Tran Binh wraz z nauczycielkami p.Małgorzatą Adamczak i p.Kingą Katarzyńską pojawiły się na spotkaniu z Karoliną Zawidzką, autorką książki „I wyspy zniknęły…”

        Spotkanie w Galerii Lochy poprowadziła Danuta Karmińska-Lachowicz, asystentka Karoliny, która pomagała jej w zebraniu wszystkich pomysłów i napisaniu książki. Fragmenty książki przeczytał Ryszard Biberstajn.

        Karolina Zawidzka, autorka książki, urodziła się w Lesznie w 1989 r. Zafascynowana literaturą fantasy,  sama nie czytając oraz nie w pełni wyraźnie mówiąc, zapragnęła uciec w świat baśniowych stworków, głównie elfów, który wydawał się dla niej lepszy od tego ludzkiego świata. I tak zaczęła się jej zabawa z pisaniem. Książka pt. „I wyspy zniknęły” wydana w 2016 r. jest jakby zamknięciem poprzednich dwóch opowieści o „Eris księżniczki Atlantydy” oraz „Przygody na  Lemurii”.

        Spotkanie przy kawie i ciastku było dobrą okazją do porozmawiania na temat książek i spełniania marzeń… bo oprócz pisania autorka posiada wiele  ukrytych talentów malowania obrazów, fotografowania, podróżowania. Przykład Karoliny pokazuje, że nie należy rezygnować z marzeń tylko dlatego, że coś nas ogranicza…

         

        Małgorzata Adamczak, Kinga Katarzyńska - Grupa Projektowa ERASMUS+ MDD

         

         

        24 lutego uczniowie klasy III b wraz z wychowawcą odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Lesznie.

        W bibliotece odbyło się wyjątkowe spotkanie autorskie z pisarką książek dla dzieci, młodzieży, a także dorosłych panią Ewą Rosolską. Była to okazja do zapoznania się z twórczością autorki i jej najnowszym tomem zatytułowanym "Po drugiej stronie", który jest trzecią częścią cyklu powieści dla młodzieży “Tajemnica starego witraża” Podczas spotkania autorka opowiadała uczniom o sobie i o swojej pisarskiej przygodzie, o tematyce swoich książek, o odkryciu w sobie potrzeby pisania dla dzieci, a także o tym, skąd czerpie pomysły. Pisarka odczytała również kilka najciekawszych fragmentów swoich najnowszych książek, gdzie uczniowie wykazali duże zainteresowanie. Po spotkaniu z panią Ewą Rosolską dzieci miały możliwość nabycia książek wraz z imienną dedykacją i autografem. Wszyscy byli pod wrażeniem talentu oraz osobowości pisarki. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze i dostarczyło dzieciom dużo radości i wiedzy o pracy pisarza.

         

        Justyna Machowiak - Grupa Projektowa ERASMUS+ MDD

         

         

        A7 ‘Older read to younger’ – „Starsi czytają młodszym” w Przedszkolu Miejskim Nr 8 w Lesznie im. Czerwonego Kapturka

        Kolejne spotkanie czytelnicze odbyło się w Przedszkolu Miejskim nr 8 w Lesznie im. Czerwonego Kapturka. Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Marii Gbiorczyk uczniowie naszej szkoły w składzie: Weronika Krauze (kl.III), Michał Rosłoń (kl.III), Jonasz Kaczmarek (kl.III), Anna Pietrowicz (kl. IV) oraz Aleksandra Skrzypczak (kl.VI) czytali wiersze Jana Brzechwy najmłodszym przedszkolakom. Spotkanie sprzyjało wymianie ciekawych doświadczeń zarówno dla naszych uczniów jak również ich młodszym kolegom. Mamy nadzieję, że takie wzajemne spotkania motywują wszystkie dzieci do czytania i słuchania także wierszy naszych polskich poetów. Spotkanie zorganizowała Pani Elżbieta Bubak- Bober we współpracy z Panią Kingą Katarzyńską. Zapraszamy do galerii zdjęć z tego spotkania.

        Karolina Stanek

        Szkolny koordynator projektu MDD Erasmus+

         

         

        A7 ‘Older read to younger’ – „Starsi czytają młodszym” - WIOSENNE CZYTANIE w SP3”

        Uczniowie SP3 nie zapominają o czytaniu w ramach projektu Erasmus+ MOVERE, DOCERE, DELECTARE through Reading. W auli, która zakwitła wiosną uczniowie wysłuchali pięknych wierszy Jana Brzechwy oraz zaśpiewali samodzielnie wiosenne piosenki. Honorowymi gośćmi zaproszonymi do wspólnego czytania byli Pani Monika Zgaińska, Pan Grzegorz Mruk oraz absolwenci naszej szkoły: Magdalena Magryta, Ewelina Maciejewska i Jan Paweł Rosłoń. Serdecznie i ciepło dziękuję za wspólne chwile i rozpoczęcie wiosny z poezją…

      • I mobilność - Portugalia - raport

      •  

         

         

         

         

        RAPORT

        Z działania związanego z uczeniem się/

        nauczaniem/szkoleniami

        (ang. Transnational learning, teaching and training activities)

        I MOBILNOŚĆ - PORTUGALIA

         

        MOVERE, DOCERE, DELECTARE through Reading

        Numer projektu: 2016-1-RO01-KA219-024444_6

         

         

         

        Termin spotkania20.02 – 24.02. 2017 roku

        Miejsce spotkaniaAgrupamento de Escolas de Macedo de Cavaleiros, Macedo de Cavaleiros, Portugalia

         

        Uczestnicy wyjazdu:

        1.Karolina Stanek – szkolny koordynator projektu (nauczyciel)

        2. Marta Gmura – członek grupy projektowej MDD (nauczyciel)

        3. Jagoda Irena Macieszonek – członek grupy projektowej MDD (uczeń)

        4. Oliwia Szaferska – członek grupy projektowej MDD (uczeń)

        5. Marcel Toporski – członek grupy projektowej MDD (uczeń)

         

         

        Działania związane z uczeniem się/nauczaniem/szkoleniami

        podczas pierwszej mobilności w Portugalii

         

        Dzień 19. 02. 2017

        Grupa projektowa w powyższym składzie spędziła ten dzień na podróży, która była długa i męcząca, ale ostatecznie szczęśliwie dotarliśmy do celu. Tam już na nas czekały rodziny wraz z kolegami i koleżankami goszczącymi naszych uczniów w domach.

         

        Dzień 20. 02. 2017

        Dzień rozpoczął się uroczystym powitaniem w audytorium szkoły przez dyrektora szkoły Paulo Duarte Dias, szkolnego koordynatora projektu Fernande Vicente oraz regionalnego kuratora oświaty Filomena Mesquita. Po oficjalnych przemowach nastąpiła część artystyczna, podczas której wystąpiła Henrique and Beatriz Bebiano z występem wokalnym.

         

         

         

        UCZNIOWIE

        Uczniowie naszej szkoły udali się wraz ze swoimi kolegami i koleżankami do klas, aby zapoznać się ze specyfiką odbywania zajęć lekcyjnych. Około południa odbyły się wspólne warsztaty dla wszystkich partnerów projektu na temat „Higienizacji książek”. Uczniowie i nauczyciele podczas warsztatów dowiedzieli się jak dbać o księgozbiory, jak zapobiegać niszczeniu oraz nauczyli się konserwować książki, aby wytrzymały dłużej.

        Po przerwie obiadowej uczniowie uczestniczyli w lekcji języka hiszpańskiego.

        Następnie odbyliśmy pieszo wycieczkę po mieście Macedo de Cavaleiros przy pomocy aplikacji na smartfona Treasure Hunt, docierając do głównej siedziby miasta – Ratusza.

         

        NAUCZYCIELE

        Nauczyciele w tym czasie zwiedzali budynki oddziału przedszkolnego i szkoły podstawowej mieszczące się w innym miejscu miasta, a należące do zespołu szkół.

        Około południa odbyły się wspólne warsztaty dla wszystkich partnerów projektu na temat „Higienizacji książek”. Uczniowie i nauczyciele podczas warsztatów dowiedzieli się jak dbać o księgozbiory, jak zapobiegać niszczeniu oraz nauczyli się konserwować książki, aby wytrzymały dłużej.

        Po przerwie obiadowej nauczyciele uczestniczyli w lekcji języka hiszpańskiego.

        Następnie odbyliśmy pieszo wycieczkę po mieście Macedo de Cavaleiros przy pomocy aplikacji na smartfona Treasure Hunt, docierając do głównej siedziby miasta – Ratusza.

         

        Dzień 21. 02. 2017

        UCZNIOWIE

        Uczniowie rozpoczęli dzień uczestnictwem w zajęciach lekcyjnych ze swymi rówieśnikami przez około 1 godziny.

        Następnie wspólnie z nauczycielami wzięli udział w szkoleniu z narodowego tańca portugalskiego, w ramach zapoznania się z kulturą iberyjską.

        Po przerwie obiadowej uczniowie uczestniczyli w warsztatach z technologii informacyjnych na aplikacji Kahoot.

        Kolejne warsztaty, w których brali udział dotyczyły lekcji gotowania i zapoznania się z tradycyjną kuchnią portugalską.

         

        NAUCZYCIELE

        Nauczyciele wzięli udział w zwiedzaniu szkoły podstawowej poziomów pierwszego i drugiego.

        Po czym uczestniczyli w warsztatach szkoleniowych z technologii informacyjnych następujących aplikacji: Kahoot/Socrative i Padlet.

        Następnie wspólnie z uczniami wzięli udział w szkoleniu z narodowego tańca portugalskiego, w ramach zapoznania się z kulturą iberyjską.

        Po przerwie obiadowej odbyło się spotkanie robocze koordynatorów szkół partnerskich, na którym omówiono:

        - zamieszczanie materiałów projektu na platformie eTwinning

        - stronie projektu Twinspace

        - aplikacji ułatwiającej tworzenie ebook – Storyjumper

         

        Późnym popołudniem nauczyciele zostali przeszkoleni z następujących technologii informacyjnych: Plickers, Powtoon, EDpuzzle.

         

        Dzień 22. 02. 2017

        UCZNIOWIE

        Od około godziny 9.00 do pory lunch’u 13.00 uczniowie wzięli udział w zajęciach integracyjnych w klasach podczas odbywania zajęć lekcyjnych.

        Następnie po przerwie obiadowej wspólnie z nauczycielami uczestniczyli w warsztatach „Restoring book” – czyli odświeżania książek do lepszej postaci oraz tworzenia krok po kroku książek z przygotowanych materiałów.

        Po południu, około godziny 16.30 wszyscy partnerzy wraz ze szkołą portugalską wzięli udział w „Spotkaniu czytelniczym z poezją”, na którym uczniowie czytali wiersze, które były przeplatane muzyką na żywo gitarowego Trio.

         

         

         

        NAUCZYCIELE

        Nauczyciele zwiedzali budynek szkoły podstawowej – trzeci poziom oraz sale lekcyjne szkoły średniej, która również wchodzi w skład zespołu szkół.

        Następnie odbyli szkolenie z technologii informacyjnych z aplikacji Google Apps, dzieki którym stworzyli kwestionariusz ewaluacyjny dla uczniów i nauczycieli, wykorzystany potem pod koniec mobilności.

        Następnie po przerwie obiadowej wspólnie z uczniami uczestniczyli w warsztatach „Restoring book” – czyli odświeżania książek do lepszej postaci oraz tworzenia krok po kroku książek z przygotowanych materiałów.

        Po południu, około godziny 16.30 wszyscy partnerzy wraz ze szkołą portugalską wzięli udział w „Spotkaniu czytelniczym z poezją”, na którym uczniowie czytali wiersze, które były przeplatane muzyką na żywo gitarowego Trio.

         

        Dzień 23. 02. 2017

        UCZNIOWIE i NAUCZYCIELE

        Uczniowie wraz z nauczycielami wyruszyli z samego rana na wycieczkę, której plan dotyczył zwiedzania następujących miejsc:

        1. Tradycyjny dom ‘Careto’s house’, w którym znajdowała się ekspozycja z historią pogańskiego święta, obchodzonego do dzisiaj.

        2. Poznanie okolicy przyrodniczej Azibio dam, typowej dla tego regionu,

        3. Wizyta u prezydenta miasta Braganca, podczas której wyświetlono prezentację na temat regionu północnej Portugalii

        4. Zwiedzanie ekspozycji współczesnej sztuki w Abade de Bacal Museum,

        5. Zwiedzanie regionalnego muzeum mask i kostiumów „Mask and Clothes Museum”,

        6. Wizyta w zamku Braganca, które stanowi współczesne muzeum wojskowe.

        7. Krótka wycieczka po mieście Braganca.

         

        Od godziny 21.00 do 24.00 uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w „Wieczorze czytelniczym” w szkolnej bibliotece, gdzie odbyły się zajęcia literackie i integracyjne, skupiające się wokół książek.

        Dzień 24. 02. 2017

        UCZNIOWIE

        Uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w paradzie słynącej dla tego regionu pt. „Carnival Parade – Caretos”.

        Po przerwie obiadowej wszystkie państwa dokonały oficjalnego pożegnania w audytorium szkoły. Nastapiło rozdanie certyfikatów uczestnictwa wraz z dokumentami Europass – mobilność.

         

        NAUCZYCIELE

        Nauczyciele wraz z uczniami uczestniczyli w paradzie słynącej dla tego regionu pt. „Carnival Parade – Caretos”.

        Szkolni koordynatorzy projektu odbyli sesję roboczą, na której omówiono następujące zagadnienia:

        - drugą mobilność w Polsce,

        - zamianę mobilności w Turcji na rzecz Bułgarii, w której miało się odbyć międzynarodowe spotkanie projektowe. Ustalono termin mobilności w Bułgarii 2.10. 2017 do 6.10.2017 r.

        - praca na platformie Mobility Tool.

        Po przerwie obiadowej wszystkie państwa dokonały oficjalnego pożegnania w audytorium szkoły. Nastapiło rozdanie certyfikatów uczestnictwa wraz z dokumentami Europass – mobilność.

         

        Dzień 25. 02. 2017

        Wyjazd na lotnisko rankiem około godziny 8.00 do miejscowości Porto. Ze względu na późną godzinę odlotu uczniowie wraz z nauczycielami zwiedzili miasto Porto i jego najważniejsze punkty:

        1. Księgarnię Lello Bookstore

        2. Zabytkowy dworzec.

        3. Katedrę.

        Następnie udali się prosto na lotnisko, z którego wylecieli do Warszawy, a potem busem do Leszna.

         

        Opracowanie: Karolina Stanek, szkolny koordynator projektu Erasmus+ MDD

      • A8 Bookwarms Competition – Konkurs Mola Książkowego

      •  

        Dnia 20 kwietnia 2017 r. został przeprowadzony Konkurs Mola Książkowego w ramach działania A8 projektu MDD Erasmus+ . Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym etapie uczniowie musieli przeczytać fragment polskiej bajki ze zrozumieniem, który widzieli po raz pierwszy i odpowiedzieć na pytania. Drugi etap polegał na prezentacji pracy plastycznej, wykonanej na podstawie bajki wybranego państwa partnerskiego projektu, którą uczniowie wspólnie czytali i omawiali na lekcjach języka angielskiego wspólnie z Panią Katarzyną Ludwiczak. Konkurs dotyczył uczniów z klas I-III. Wszystkim uczestnikom konkursu oraz współorganizatorom serdecznie dziękuję. Gratuluję zwycięzcom i listę laureatów oraz uczestników zamieszczam poniżej.

        Lista laureatów konkursu:

        I miejsce – Michał Rosłoń z kl.3b

        II miejsce – Jonasz Kaczmarek z kl.3a

        III miejsce – Alicja Hanusek z kl.2a

        Lista uczestników konkursu:

        Klasa 2a:

        1. Alicja Hanusek

        2. Oliwier Skrzypczak

        Klasa 2b:

        1. Maria Skitek

        2. Franciszek Neumann

        Klasa 3a:

        1. Jonasz Kaczmarek

        2. Natalia Walkowiak

        Klasa 3b:

        1. Zuzanna Smuk

        2. Michał Rosłoń


         

        Współorganizatorzy konkursu:

        1. Pani Katarzyna Ludwiczak

        2. Pani Dorota Lik-Wawrzyniak

        3. Pani Wiesława Walczewska

        4. Pani Justyna Machowiak

        5. Pani Anna Glapiak

        Członkowie jury:

        1. Pani Lidia John

        2. Pani Katarzyna Ludwiczak

      • II mobilność - Polska - raport

      •  

         

         

        RAPORT

        Z działania związanego z uczeniem się/

        nauczaniem/szkoleniami

        (ang. Transnational learning, teaching and training activities)

        II MOBILNOŚĆ - POLSKA

         

        MOVERE, DOCERE, DELECTARE through Reading

        Numer projektu: 2016-1-RO01-KA219-024444_6

         

         

        Termin spotkania22.05 – 26.05. 2017 roku

        Miejsce spotkaniaSzkoła Podstawowa Nr 3 im. Marii Skłodowskiej – Curie, Leszno, Polska

         

        Nauczyciele odpowiedzialni:

        1. Grzegorz Mruk – dyrektor szkoły

        2. Karolina Stanek – szkolny koordynator projektu

        3. Elżbieta Bubak – Bober – członek grupy projektowej MDD

         

        Uczniowie goszczący kolegów i koleżanki z zagranicy:

        1. Jonasz Kaczmarek – kl. IIIa

        2. Anna Pietrowicz – kl. IVa

        3. Magdalena Dunal – kl. IVa

        4. Filip Krakowiak – kl. IVa

        5. Jagoda Macieszonek – kl. Va

        6. Vanessa Tran Binh – kl.VIa

        7. Oliwia Szaferska – kl. VIa

        8. Olaf Kraska – kl.VIa

        9. Marcel Toporski – kl. VIa

         

        Nauczyciele współodpowiedzialni/wspomagający:

        1. Dorota Lik – Wawrzyniak

        2. Wiesława Walczewska

        3. Marta Prałat – Michalak

        4. Małgorzata Adamczak

        5. Kinga Katarzyńska

        6. Anna Glapiak

        7. Lidia John

        8. Justyna Machowiak

        9. Marta Gmura

        10. Iwona Szaniawska

        11. Krzysztof Zajc

         

         

         

         

         

        Działania związane z uczeniem się/nauczaniem/szkoleniami

        podczas drugiej mobilności w Polsce

        Poprzez taniec, teatr i muzykę do literatury”

         

         

        Dzień 21. 05. 2017

        Przyjazd gości z zagranicy na plac Jana Metziga z następujących państw: Bułgarii, Rumunii, Portugalii, Włoch i Turcji.

        Zakwaterowanie nauczycieli (10 osób) w hotelu Apartamenty Leszno. Uczniowie z zagranicy (16 osób) zaproszeni zostali do domów rodzin goszczących.

         

         

        Dzień 22. 05. 2017

        Rankiem o godzinie 10.00 goście z pięciu państw szkół partnerskich zostali oficjalnie powitani na auli szkolnej, tradycyjnie „chlebem i solą”. Przemowę powitalną wygłosił Pan dyrektor Grzegorz Mruk, a następnie uczniowie szkoły podstawowej wykonali krótkie przedstawienie promujące naszą szkołę i kulturę.

         

         

         

        Następnie goście zwiedzili naszą szkołę, obejrzeli pomieszczenia sal lekcyjnych, gabinety szkolne, bibliotekę, stołówkę, świetlicę, salę korekcyjną. Po krótkiej przerwie na kawę i ciasto wszyscy udaliśmy się z wizytą do Prezydenta Miasta Leszna p. Piotra Jóźwiaka w Ratuszu. Po przemówieniu pana prezydenta wspólnie zwiedziliśmy ratusz.

         

         

        Od godziny 14.30 do 15.30 Uczniowie wraz z nauczycielami odbyli rajd po mieście, poprzez który dowiedzieli się ciekawych informacji o Lesznie i poznali najciekawsze jego zabytki. Rajd poprowadziły panie: Małgorzata Adamczak i Iwona Szaniawska.

        Około godziny 16.00 uczniowie udali się do domów rodzin goszczących na obiad, gdzie wspólnie mięli okazję dalej się integrować. Około godz. 19.00 nauczyciele SP3 wraz z pracownikami szkoły oraz nauczyciele państw partnerskich uczestniczyli w oficjalnej kolacji integracyjnej zorganizowanej w restauracji „U Kasi”.

         

        Dzień 23. 05. 2017

        Od godziny 9.00 do 10.30 uczniowie szkół partnerskich odbyli warsztaty tańca Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie, poprzedzone prezentacją na temat „Stroje i style tańca na przełomie epok”. Podczas warsztatów uczniowie nauczyli się podstawowych kroków następujących tańców: menueta, walca i salsy. Całość warsztatów przeprowadziła pani Elżbieta Bubak-Bober, instruktor tańca oraz nauczyciel sztuki w Szkole Podstawowej Nr 3 w Lesznie.

        Nauczyciele w tym czasie odbyli sesję roboczą, na której zostały omówione następujące zagadnienia i tematy:

        - dyskusja na temat dotychczas wykonanych zadań projektowych.

        - prezentacja nagranych rozdziałów międzynarodowej książki projektu „Na ratunek baśniom”.

        - raport podsumowujący pierwszy rok działania projektu MDD przedstawiony przez głównego koordynatora projektu z Rumunii – panią Manuelę Tomescu.

        - krótka informacja na temat przyszłej mobilności w Bułgarii, przedstawiona przez panią Darinkę Mitkova.

         

         

        O godzinie 11.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie odbyła się najważniejsza impreza integracyjna mobilności – „Bajkowy Bal”. Na tę uroczystość zostali zaproszeni goście, władze miasta, rodzice i cała społeczność szkolna wraz z przyszłą panią dyrektor Zofią Szabel – Zakrzewską. Na początku, oficjalne przemówienie wygłosiła pani Karolina Stanek – szkolny koordynator projektu, a następnie uczniowie SP3 wystawili spektakl pierwszego rozdziału międzynarodowej książki pt. „Na ratunek baśniom” – „Mayday for Fairy Tales”. Po spektaklu, pani Elżbieta Bubak – Bober wraz ze swoim partnerem tańca panem Patrykiem Kajoch poprowadzili korowód wszystkich uczestników balu marszem poloneza. Następnie, cała sala bawiła się do godz. 14.00

          

         

         

         

         

         

        Od godziny 16.00 do 18.00 nauczyciele szkół partnerskich wraz z nauczycielami SP3 odbyli warsztaty tańca poprzedzone prezentacją na temat „Stroje i style tańca na przełomie epok”. Podczas warsztatów nauczyciele nauczyli się podstawowych kroków następujących tańców: menueta, walca i salsy. Całość warsztatów przeprowadziła pani Elżbieta Bubak-Bober, instruktor tańca oraz nauczyciel sztuki w Szkole Podstawowej Nr 3 w Lesznie.

         

         

         

         

         

         

         

         

        Dzień 24. 05. 2017

        W tym dniu zorganizowana została wycieczka do Pałacu w Rogalinie, w którym mieści się jedna z najpiękniejszych wyrzeźbionych w drewnie bibliotek w Europie. Następnie goście zagraniczni mięli okazję poznać kulturę naszego regionu poprzez zwiedzanie miasta Poznań wraz z jego zabytkami oraz unowocześnioną i odnowioną Biblioteką Raczyńskich w Poznaniu. Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Arkadego Fiedlera – znanego pisarza i podróżnika.

           

        Dzień 25. 05. 2017

        Kolejny dzień wycieczkowy upłynął nam tym razem na zwiedzaniu miasta Wrocławia. Na początku goście mięli okazję zwiedzić z przewodnikiem Teatr Muzyczny Capitol, a następnie poznali kulturę i najpiękniejsze zabytki miasta Wrocławia wraz z jego legendą szlakiem „Wrocławskich krasnali”. Wycieczka zakończyła się rejsem po rzece Odrze, dzięki któremu wszyscy mogli podziwiać panoramę miasta.

         

          

         

         

        Dzień 26. 05. 2017

        Ostatni dzień mobilności upłynął nam bardzo pracowicie. Od rana uczniowie wraz z nauczycielami odbyli warsztaty „Czerpania papieru” w regionalnym Muzeum Miasta Leszna. Następnie uczestniczyli w godzinnych warsztatach dramy, które poprowadziły panie: Marta Prałat-Michalak i Elżbieta Bubak – Bober. Warsztaty nawiązywały tematycznie do mobilności w Polsce, której hasłem przewodnim było „ Poprzez taniec, teatr i muzykę do literatury”. Po krótkiej przerwie popołudniowej uczestnicy państw partnerskich udali się do Rydzyny, gdzie odbyły się warsztaty ewaluacyjne „ Księgi pamiątkowej”, podczas której zespoły poszczególnych państw tworzyli księgę wspomnień z przygotowanych materiałów. Całość warsztatów poprowadziły panie: Dorota Lik-Wawrzyniak i Wiesława Walczewska.

        Po zakończonych warsztatach zostały wręczone upominki i certyfikaty podsumowujące odbytą mobilność w Polsce.

         

          

         

         

        Dzień 27. 05. 2017

        Pożegnanie gości z państw partnerskich na placu Jana Metziga około godz. 8.00

         

         

         

        Raport opracowała i sporządziła:

        Karolina Stanek

        szkolny koordynator projektu Erasmus+ MDD

      • A9 Balloon Activity – Akcja balonowa

      •  

         

        19 czerwca 2017 r. wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyli w kolejnym działaniu projektu Erasmus+ MDD. Tym razem spotkaliśmy się wspólnie po to aby wyrazić nasze emocje związane z przyjacielem, którym jest książka. Uczniowie zapisali swoje uczucia na balonach, a następnie wypuścili je w niebo, aby poszybowały one daleko ….być może osoba, która spotka je zatrzyma się i uśmiechnie… dziękuję i pozdrawiam.

        Całą akcję zorganizowała Pani Marta Prałat-Michalak.

      • A11 - ‘I am on duty In my school library’ – “Jestem na dyżurze w szkolnej bibliotece”

      •  

         

        WRZESIEŃ 2017r.

        Działanie 1/17 biblioteka - pl. Metziga

        Kolejnym działaniem związanym z realizacją w naszej szkole projektu Erasmus+ jest zaangażowanie uczniów w pracę w bibliotece szkolnej. Jako że wrzesień to miesiąc, w którym w bibliotece dzieje się bardzo dużo, pomoc małych wolontariuszy była nieoceniona.
        Do naszej szkoły przyjechały setki nowych podręczników dla uczniów. Wolontariusze z klas IIa, IIIa, IIIb i IVb pomagali w ich rozdawaniu. Ponadto uczniowie z klasy IVb zaangażowali się w przygotowanie nowych podręczników do przyjęcia do biblioteki. Rozpakowywali paczki z książkami, pieczętowali nowe egzemplarze, a wszystko po to, byście Wy drodzy uczniowie, mogli wreszcie rozpocząć naukę z nowymi, pachnącymi jeszcze nowością podręcznikami.

         

        Działanie 2/17 biblioteka - pl. Metziga

             

        Także w bibliotece szkolnej przy Placu Komeńskiego prężnie działa wolontariat.

        Na początku, zanim otrzymaliśmy podręczniki, uczniowie pomagali aktualizować karty czytelnicze. Potem była już intensywna praca przy podręcznikach. Uczniowie pomagali je rozpakowywać, stemplować, wpisywać sygnatury, przenosić i wypożyczać w poszczególnych klasach.

         

        PAŹDZIERNIK  2017r.

        Działanie 3/17 biblioteka - pl. Metziga

        Uczniowie z klas 4 i 7 zaangażowali się w pomoc w porządkowaniu księgozbioru dla młodzieży. Ich zadaniem było przejrzenie woluminów i wybranie spośród nich tych, które wymagają naprawy i ponownego obłożenia folią. Następnie uporządkowany alfabetycznie księgozbiór powrócił na półki.

        p. Kinga Katarzyńska


        Działanie 4/17 biblioteka – pl. Komeńskiego

        W październiku uczniowie pomagali w sprawnym i szybkim wypożyczaniu podręczników, które wcześniej według wskazówek pomagały opracowywać. Dzięki temu akcja przebiegła błyskawicznie!

        Kolejnym działaniem październikowym była pomoc dziewczynek z klas 7c i 2c w przygotowaniu zbioru legend i podań regionu leszczyńskiego. Będzie on wykorzystany w celu upowszechniania wiedzy o małej ojczyźnie


         

        p. Jolanta Toporska i p. Jolanta Wrzesińska


         

         

         

        LISTOPAD  2017r.

        Działanie 5/17 biblioteka - pl. Metziga

        Uczniowie z klasy 4a pomagali w przygotowaniu zakładek na imprezę z okazji Dnia Pluszowego Misia. Chłopcy zajęli się przycinaniem zakładek a dziewczynki wiązały wstążeczki. W sumie młodzi wolontariusze zrobili 150 zakładek, które otrzymały zaproszone do naszej szkoły przedszkolaki oraz uczniowie klas 1- 3.

        p. Kinga Katarzyńska

        Działanie 6/17 biblioteka – pl. Komeńskiego

        W listopadzie uczniowie pomagali w organizacji imprez. Zaangażowali się w przygotowanie „Czwartku z Bestsellerem” oraz Andrzejek. Z przyjemnością tworzyli plakaty informacyjne, dekorowali bibliotekę oraz pracowali na etacie wróżek.

        p. Jolanta Toporska i p. Jolanta Wrzesińska

         

         

        GRUDZIEŃ   2017r.

        Działanie 7/17 biblioteka - pl. Metziga

          

        W bibliotece szkolnej przy Pl. Metziga grupa uczniów z klasy 4a pomagała w naprawie i owijaniu folią książek wybranych podczas wcześniejszej akcji młodych wolontariuszy. Zadaniem uczniów było przycinanie nowych owijek, inni zaś sklejali folię zabezpieczając książki. Było to bardzo trudne i wyczerpujące zajęcie, wymagające sporej wprawy i zręczności. Efekt tej wspaniałej pracy można podziwiać na półkach w bibliotece. 

        p. Kinga Katarzyńska

         

        Działanie 8/17 biblioteka – pl. Komeńskiego

        Przy Pl. Komeńskiego natomiast,  uczniowie pomagali ozdobić bibliotekę na święta oraz wykonać gazetki bożonarodzeniowe. W nastrojowym wnętrzu milej czekać na Gwiazdkę!

        p. Jolanta Toporska i p. Jolanta Wrzesińska

         

         

         

        STYCZEŃ   2018r.

        Działanie 9/17 biblioteka - pl. Metziga

        W tym miesiącu w wolontariat w szkolnej bibliotece przy Pl. Metziga zaangażowani się uczniowie z klasy 4a i 5a. Celem akcji było zachęcanie do czytania poprzez wykonanie plakatu/ okładki swojej ulubionej książki. Plakaty wywieszone zostały na korytarzu na II piętrze przy gabinecie Pani pedagog. 

        p. Kinga Katarzyńska

         

        Działanie 10/17 biblioteka – pl. Komeńskiego

        Prz Pl. Komeńskiego uczniowie pomagali w oprawianiu nowości książkowych.

        p. Jolanta Toporska i p. Jolanta Wrzesińska

         

        LUTY 2018r.

        Działanie 11/17 biblioteka - pl. Metziga

        W tym miesiącu uczniowie klas IV wykonywali zakładki ulotki i upominki wręczane podczas marcowego eventu w CH Manhattan oraz podczas Drzwi Otwartych w SP3.  Te, które nie trafiły do rąk odwiedzających naszą szkołę gości znalazły sie w szkolnym księgozbiorze przy Pl Metziga. 

        p. Kinga Katarzyńska

         

        Działanie 12/17 biblioteka - pl. Komeńskiego

         

         

        MARZEC 2018r.

        Działanie 13/17 biblioteka - pl. Metziga

        Marcowymi wolontariuszami w bibliotece była klasa Va. Zadaniem uczniów było przygotowanie lapbooków dotyczących lektury "Przygody Tomka Sawyera". Zadanie nie było proste, tym bardziej, że piatoklasiści dopiero zaczynają przygodę z tą formą twórczości.

        p. Kinga Katarzyńska

         

        Działanie 14/17 biblioteka - pl. Komeńskiego

        Przy Pl. Komeńskiego uczennice pomagały w opracowywaniu nabytków - wypisywanie kart książek, wpisywanie sygnatur. 

        p. Jolanta Toporska i p. Jolanta Wrzesińska

         

         

        KWIECIEŃ 2018r.

        Działanie 15/17 biblioteka - pl. Metziga

        Najmłodzi czytelnicy z klasy 1a porządkowali książki na półkach biblioteki doskonaląc znajomość alfabetu. Wybierali książki wymagające naprawy i pomagali bibliotekarzowi w sklejaniu zniszczonych egzemplarzy.

        p. Kinga Katarzyńska

         

         

        CZERWIEC  2018r.

        Działanie 16/17 biblioteka - pl. Metziga

        Uczniowie klas 4-6 pomagali przy zbieraniu i segregowaniu podręczników oddawanych przez uczniów na zakończenie roku szkolnego

        p. Kinga Katarzyńska

        Działanie 17/17 biblioteka - pl. Komeńskiego

        Przy Pl. Komeńskiego uczennice pomagały w przyjmowaniu i segregowaniu oddawanych przez uczniów podręczników.

        p. Jolanta Toporska i p. Jolanta Wrzesińska

         

      • A12 - Reading opens minds and changes lives – Czytanie otwiera umysły i zmienia życie

      • A12 - Reading opens minds and changes lives – Czytanie otwiera umysły i zmienia życie

         

        Ogłaszam, że konkurs plastyczny oraz esej na powyższy temat w ramach projektu MDD Erasmus+ został rozstrzygnięty. Celem działania było rozbudzenie wyobraźni uczniów, aby przedstawili swoje doświadczenia i pomysły w jaki sposób czytanie zmienia ich umysły i życie. Uczniowie klas młodszych wykonali prace plastyczne, natomiast uczniowie klas wyższych napisali esej. Gratuluję wszystkim uczestnikom oraz w szczególności laureatom, którzy zostali uhonorowani nagrodami:

        I miejsce za esej – Anna Łochowicz - klasa IIIa gimnazjum

        Klasa Ia:

        I miejsce – Piotr Macieszonek

        Wyróżnienie – Zofia Dunal

         

        Klasa IIa:

        Wyróżnienie – Dorota Adamiak

         

        Klasa IIIb

        I miejsce – Gabriela Mańka

        Wyróżnienie – Wojciech Maciejewski

         

        Klasa IVa:

        I miejsce – Martyna Wojciechowska

         

        Klasa IVb:

        I miejsce – Maja Neumann

        Wyróżnienie – Zuzanna Smuk

         

        Klasa Va:

        I miejsce – Wiktoria Pludra

         

        Klasa VIa:

        I miejsce – Jagoda Macieszonek

         

        Klasa VIIa:

        I miejsce – Dajana Pieśniak

        Wyróżnienie – Wiktoria Idzikowska

         

        Zapraszam do galerii zdjęć oraz przeczytania eseju naszej zdolnej uczennicy.

         

        essay.doc

         

         

        Karolina Stanek – koordynator projektu MDD Erasmus+

      • A13 - „COMIC BOOKS ARE FUN” – KOMIKSY TO ŚWIETNA ZABAWA.

      •                                                                                                                                         

         

         

        A13 COMIC BOOKS ARE FUN – KOMIKSY TO

         

        ŚWIETNA ZABAWA

         

        Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Marii Skłodowskiej – Curie

         

        Leszno, Poland

         

        Z przyjemnością ogłaszam wyniki konkursu w działaniu A14 ‘Comic books are FUN’ – „Komiksy to
        świetna zabawa” w ramach projektu Erasmus+ MDD. Konkurs wygrały uczennice Anna Łochowicz
        i Dominika Łabencka z klasy 3a (oddziały gimnazjalne). Uczennice są autorkami komiksu w 4
        seriach z cyklu „Everyone can be a hero – Każdy może być bohaterem”. Gratuluję wygranej,
        mając nadzieję, że kreatywne tworzenie komiksów sprawiło wszystkim uczniom dużo zabawy.
        Dziękuję także Pani Dance Gierczak, która była odpowiedzialna za to zadanie i dopilnowała, aby
        konkurs przebiegł pomyślnie.

         

      • A14 - ‘Read with Me’ – „Czytaj ze mną”

      •  

         

              

         

        Działanie A14 ‘Read with Me’ – „Czytaj ze mną” odbyło się 15 grudnia 2017 r. podczas Koncertu Świątecznego. Honorowym gościem koncertu była wspaniała aktorka Pani Elisabeth Duda, która podczas spotkania przeczytała dla nas 3 opowiadania wigilijne pt. „Bajka o wigilijnej gwiazdce”, „20 lat spóźnienia”, „Puste pudełko”. Koncert dostarczył nam wszystkim niezwykłych wrażeń i emocji. Pani Elisabeth Duda jest nie tylko perfekcyjną aktorką, ale także osobą z poczuciem humoru i pełną ciepłego serca. Dziękuję wszystkim uczniom, którzy swoim talentem nas wzruszali i bawili oraz zaangażowanym nauczycielom, a w szczególności Pani Elżbiecie Bubak-Bober, za tak uroczyste przygotowanie koncertu.


         

        Koordynator projektu MDD Erasmus+

        Karolina Stanek

      • A15 - "I am reading to you - Czytam dla Ciebie"

      • MAJ   2018r.

             

        Spotkanie czytelnicze w maju odbyło się przy współpracy z pierwszoligowym zespołem JAMALEX POLONII 1912 LESZNO. Koszykarz pierwszoligowy Stanferd Sanny w ramach lekcji języka angielskiego czytał fragmenty książki pt. „Przygody Tomka Sawyera” po angielsku. Uczniowie po wysłuchaniu opowiadały po polsku co zrozumiały z wysłuchanego tekstu.

        http://sport.elka.pl/inne/20847-ze-stanferdem-nie-tylko-o-koszykowce

        Karolina Stanek,

        szkolny koordynator projektu MDD Erasmus+

         

         

        KWIECIEŃ   2018r.

             

        Działanie A15 „Czytam dla Ciebie” z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

        W ramach projektu MDD Erasmus+ spotkanie czytelnicze odbyło się podczas obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji uczniowie klas 1-7 na placu Metziga wysłuchali trzech wierszy „Rzepka”, „Kaczka Dziwaczka” oraz „Przyjaciele”, czytanych przez Amelię Goryl, Dorotę Skrzypczak, Oliwię Szymańską i Jonasza Kaczmarka. Zadaniem wszystkich uczniów było przebrać się za ulubionego bohatera bajki, którego najładniejsze przebranie wyłoniła komisja w konkursie. Inicjatorką i organizatorką całego spotkania była Pani Małgorzata Andrzejczak – nauczycielka języka polskiego. Dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom współpracującym podczas spotkania.

        Karolina Stanek

        Szkolny koordynator projektu MDD Erasmus+

         

         

        MARZEC  2018r.

          

        Dnia 24 marca 2018r. w szkolnej wiosennej atmosferze nauczyciele zorganizowali spotkanie czytelnicze dla swoich uczniów. Wiersze Marii Konopnickiej przeczytały: p. Wiesława Walczewska, p. Marta Prałat-Michalak, p. Katarzyna Ludwiczak. A także swoje samodzielne napisane opowiadanie pt. „Jeżyk” przeczytał swoim rówieśnikom Franciszek Neumann z klasy IIIb.

         

         

        LUTY  2018r.

          

        W miesiącu lutym realizacja działania A15 "I am reading to you" - " Czytam dla Ciebie" odbyła się we współpracy z Fundacją Dr Clown pod hasłem "Zarażamy optymizmem". Uczniowie naszej szkoły wywoływali uśmiech na twarzach zaproszonych gości poprzez czytanie opowiadań, recytowanie wierszy J. Brzechwy, śpiew i wspaniały, pozytywny wspólny taniec. Dziękujemy za optymistyczne popołudnie.

         

         

        STYCZEŃ 2018r.

           

        Rozpoczęliśmy kolejny cykl spotkań czytelniczych o nazwie " I am reading to you - Czytam dla Ciebie w ramach programu Erasmus+ projektu MDD. Spotkanie odbyło się w fundacji "Odzew" centrum usamodzielnienia, w której nasi uczniowie przeczytali 5 opowiadań, wyrecytowali wiersze J. Brzechwy oraz zadbali o oprawę artystyczną w formie śpiewu i gry na instrumentach.

      • III mobilność - Bułgaria - raport

      •  

                                                                                                                             

         

        RAPORT 
        
        Z działania związanego z uczeniem się/
        
        nauczaniem/szkoleniami
        
        (ang. Transnational learning, teaching and training activities)

         

        III MOBILNOŚĆ - BUŁGARIA

         

        MOVERE, DOCERE, DELECTARE through Reading

        Numer projektu: 2016-1-RO01-KA219-024444_6

         

         

        Termin spotkania02.10 – 06.10. 2017 roku

        Miejsce spotkaniaDimitar Talev Secondary School, Dobrich, Bułgaria

         

         

        Uczestnicy wyjazdu:

        1.Karolina Stanek – szkolny koordynator projektu (nauczyciel)

        2. Elżbieta Bubak - Bober – członek grupy projektowej MDD (nauczyciel)

        3. Magdalena Anna Dunal – członek grupy projektowej MDD (uczeń)

        4. Anna Maria Pietrowicz – członek grupy projektowej MDD (uczeń)

        5. Filip Artur Krakowiak – członek grupy projektowej MDD (uczeń)

         

         

        Działania związane z uczeniem się/nauczaniem/szkoleniami

        podczas trzeciej mobilności w Bułgarii

         

        ,,Poznanie alfabetu cyrylicy, trzeciego oficjalnego alfabetu w

        Unii Europejskiej”. Czytanie niefikcyjnych tekstów

        historycznych.

         

        Dzień 02. 10. 2017

        Spotkanie gości w szkole. Krótki program artystyczny: ludowe piosenki i tańce.

        Oficjalne przywitanie przez panią Dyrektor Szkoły Vesela Pancheva oraz szkolnego koordynatora projektu Darinka Kostova. Prezentacja grup szkół partnerskich, rozdanie identyfikatorów. Prezentacja broszury z historycznymi tekstami do czytania oraz nadchodzącymi wydarzeniami i wycieczkami zawartymi w programie. Rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem i wyszukiwanie informacji spoza fikcyjnych wiadomości.

        Zwiedzanie szkoły. Przerwa na kawę.

         

         

         

        UCZNIOWIE

        Uczniowie odbyli szkolenie: Poznanie alfabetu cyrylicy. Zostali podzieleni na dwie grupy w salach komputerowych, wykorzystując narzędzia cyfrowe. Każdy przyjmujący partner uczy swojego gościa listy słów w bułgarskim alfabecie. Pisanie i czytanie słów, nazwisk oraz gry edukacyjne.

         

        NAUCZYCIELE

        Spotkanie robocze. Omówienie działań przewidzianych na drugi rok projektu.

        Podsumowanie pierwszego roku istnienia i działania projektu przedstawione przez głównego koordynatora z Rumunii.

         

         

        Po przerwie obiadowej uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w lekcji informatycznej, na której wykorzystali gry z technologii informacyjnych Software Moza - książki edukacyjnej do nauki i sprawdzenia wiadomości nauczonych słów.

         

         

        NAUCZYCIELE

        Nauczyciele odbyli szkolenie dotyczące sposobu tworzenia komiksów przy wykorzystaniu dostępnych aplikacji online i narzędzi cyfrowych. Wszyscy partnerzy jednogłośnie zadecydowali o wyborze programu ToonDoo, na którym uczniowie będą tworzyć własne komiksy.

        Od godziny 20.00 do 22.00 goście (uczniowie wraz z nauczycielami) oraz gospodarze uczestniczyli w integracyjnej dyskotece w klubie Piano Bar w centrum miasta.

         

         

         

         

        Dzień 03. 10. 2017

        Wycieczka całodniowa „Śladami alfabetu cyrylicy”. Wyjazd do pierwszej stolicy Bułgarii - Pliska gdzie po raz pierwszy rozpoczęto używać bułgarskiego alfabetu. Zwiedzanie ruin pałacu I bazyliki, gdzie cyrylicę uznano i przyjęto za oficjalny alfabet.

         

        Następnie na tzw. „Dziedzińcu liter” uczniowie wraz z nauczycielami odbyli ,,Niezwykły wyścig“ , który polegał na odkrywaniu tajemnicy alfabetu cyrylicy poprzez różne konkurencje w rundzie dookoła dziedzińca.

        Po przerwie obiadowej zobaczyliśmy Miasto Shumen , czyli pomnik założycieli państwa bułgarskiego.

        Około godz.17.00 nastąpił powrót do Dobrich.

         

        Dzień 04. 10. 2017

        UCZNIOWIE i NAUCZYCIELE

        Zwiedzanie miasta Dobrich wraz z jego najważniejszymi instytucjami:

        1. Dora Gabe Regional Biblioteka– zwiedzanie biblioteki, której obejrzeliśmy krótki film na temat tworzenia się bułgarskiego alfabetu pt : "The Sacred Alphabet" prezentowany na festiwalu filmowym w Cannes.

        2. Galeria Sztuki, w której odbyliśmy warsztaty pt. „Słowo i obraz”

        3. Urząd Miasta Dobrich - Spotkanie z Prezydentem Miasta Dobrich

        4. Muzeum Historyczne, znajdujące się w starej części miasta Dobrich. Tam uczestniczyliśmy w lekcji kaligrafii podczas warsztatów w starej introligatorni.

        5. Muzeum Literatury, gdzie uczniowie będą czytali fragmenty krótkich opowiadań autora Jordan Yovkov w swoim własnym języku. (Działanie A17. Discover my literature, odkryj moją literaturę)

         

        Spotkanie koordynatorów.

        Oficjalna kolacja – spotkanie integracyjne gości i kadry nauczycieli Dimitar Talev School w restauracji, połączone z muzyką i tańcem. Uczniowie jedzą kolacje u rodzin goszczących.

         

         

         

         

        Dzień 05. 10. 2017

        Wycieczka do miejsc historycznie związanych z krajami partnerskimi projektu, czyli Rumunią, Turcją, Bułgarią, Polską, Włochami i Portugalią. Zaznajamianie się z historycznymi tekstami.

        Miejscowość Balchik – Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego rzymskiej królowej Marii, powiązania historyczne Bułgarii, Romunii i Turcji. Spacer promenadą.

         

        Miasto Varna – Wizyta w Park-Museum of Combat Friendship, Vladislav Varnenchik – wspólny pamiątkowy pomnik poświęcony bitwie narodów pomiędzy 20 tysięcy aliantów chrześcijańskiej armii, dowodzonej przez Władysława III Jagiełło i 60,000 odziałów Murad Tureckiego Sułtana Osmańskiego (Bułgaria, Polska, Turcja, Rumunia, Portugalia)

         

        Postój w centrum miasta Varna, gdzie zwiedziliśmy katedrę, fontannę, operę, pomnik Captain Petko Voyvoda - wspólnik Giuseppe Garibaldi (Bułgaria - Włochy)

        Grand Mall Varna – obiad i czas wolny.

        Powrót do Dobrich około godz. 17.00

         

         

        Dzień 06. 10. 2017

        UCZNIOWIE

        Uczniowie w jednej sali lekcyjnej uczestniczą w lekcjach języka bułgarskiego, literatury i języka angielskiego. Następnie są zaproszeni na lekcje tańca bułgarskiego, który jest bardzo powszechnie znanym tańcem narodowym.


         

        NAUCZYCIELE

        Nauczyciele uczestniczą w szkoleniu na temat “Jak instytucje współpracują ze szkołą, aby zachęcać do czytania?” w ramach wymiany dobrych praktyk. Zaproszeni goście, którzy podczas szkolenia podzielili się swoim doświadczeniem, pochodzili z Muzeum Literatury, Przedszkola NR 11, Galerii Sztuki, Muzeum Historycznego oraz szkoły Dimitar Talev.

         

        Następnie uczniowie wraz z nauczycielami zaproszeni zostali na koncert pożegnalny uczniów w szkole Dimitar Talev. Po koncercie odbyła się ceremonia pożegnalna wraz z wręczeniem certyfikatów i upominków pamiątkowych.

         

         

        Opracowanie:

        Karolina Stanek,

         

         

        Szkolny koordynator projektu Erasmus+ MDD


         

      • Raport z IV mobilności - Włochy

      •                                                 

         

        RAPORT

        Z działania związanego z uczeniem się/

        nauczaniem/szkoleniami

        (ang. Transnational learning, teaching and training activities)

        IV MOBILNOŚĆ - WŁOCHY

         

        MOVERE, DOCERE, DELECTARE through Reading

        Numer projektu: 2016-1-RO01-KA219-024444_6

         

         

        Termin spotkania12.02 – 16.02. 2018 roku

        Miejsce spotkaniaIstituto Comprensivo Pescara 4, Pescara, Włochy

         

         

        Uczestnicy wyjazdu:

        1.Karolina Stanek – szkolny koordynator projektu (nauczyciel)

        2. Elżbieta Bubak - Bober – członek grupy projektowej MDD (nauczyciel)

        3. Katarzyna Kazimiera Ludwiczak – członek grupy projektowej MDD (nauczyciel)

        4. Vanessa Tran Binh – członek grupy projektowej MDD (uczeń)

        4. Olaf Kraska – członek grupy projektowej MDD (uczeń)

        5. Jonasz Michał Kaczmarek – członek grupy projektowej MDD (uczeń)

         

        Działania związane z uczeniem się/nauczaniem/szkoleniami

        podczas czwartej mobilności we Włoszech

        ,,Dysleksja w teorii i praktyce. Poznanie literatury włoskiej na kartach i w miejscach poprzez zabawę.”

         

         

        Dzień 12. 02. 2018

        Nauczyciele i uczniowie: Oficjalne powitanie grup partnerskich w audytorium szkoły Ignazio Silone Primary school w muzycznym nastroju.

        Przejście do Ratusza miasta.

        Spotkanie z Prezydentem Miasta.

        Krótki spacer po Province Palace.

        Podziwianie obrazu La Figlia Di Iorio, namalowanego przez F. P. Michetti, który zainspirował sztukę G, D’Annunzio’s o tym samym tytule.: wprowadzenie do pracy Michetti’s przez nauczyciela sztuki Desireé Piersante

        Przejście do kolejnego budynku szkoły średniej F. P. Michetti Secondary school

        Zwiedzanie budynku Michetti Secondary School.

         

        UczniowieWarsztaty dramy w budynku szkoły Michetti School. Uczniowie pracują ze swoimi kolegami partnerskimi nad prezentacją “Komiksów”, uczą się słów i wyrażeń w języku włoskim.

        Nauczyciele: Szkolenie na temat dysleksji poprowadzone przez Panią Francesca Mastrangioli zgodnie z włoskim prawem omówionym przez Panią Alessandra Fornarola.

         

         

         

        Dzień 13. 02. 2018

        Uczniowie Działanie “Siedź obok mnie”zwykły dzień we włoskiej szkole: uczniowie goszczący wraz ze swoimi przyjaciółmi z krajów partnerskich uczestniczą w typowych lekcjach, aby poznać specyfikę funkcjonowania szkoły i dostrzec podobieństwa i różnice między własną szkołą.

        Nauczyciele – Zwiedzanie budynku szkoły Ignazio Silone Primary school i oddziału przedszkolnego. Zwiedzanie budynku szkoły średniej Pascoli Secondary School.

        Nauczyciele uczniowie - przejście do szkoły S. Giovanni Primary School

        Uczniowie i nauczycieleCiepłe przywitanie w szkole podstawowej S. Giovanni Bosco Primary school z muzycznym występem uczniów szkoły, przygotowanym przez nauczyciela M. Latorre ; zwiedzanie sal lekcyjnych wraz z przedszkolem.

        Uczniowie zwiedzają niektóre sale lekcyjne szkoły Michetti

        Nauczyciele - Szkolenie na temat: „Strategie rozwoju umiejętności czytania ze zrozumieniem”.

        Uczniowiepróba generalna przedstawienia “Komiksów”.

        Wieczór teatralny – spotkanie z rodzicami i społecznością lokalną miasta. Prezentacja komiksów szkół partnerskich.

        Szwedzki stół i zabawa karnawałowa (każdy może przyjść w stroju lub z dowolnymi elementami stroju) na sali gimnastycznej szkoły średniej Michetti Secondary school: muzyka, taniec, gry zespołowe, aby poznać utwory z literatury światowej – miłosne cytaty Szekspira w Wigilię Świętego Walentego.

        Dzień 14. 02. 2018

        Nauczyciele i uczniowie spotykają się na placu Piazza Unione

        Zabawa “Interaktywny zamiatacz ulic”, dzięki której wszyscy muszą dotrzeć do miejsca urodzenia pisarza G. D’Annunzio oraz muzeum rejonowego Museo delle Genti D’Abruzzo.

        Uczniowie podzieleni są na dwie grupy:

        Grupa A: grupa z Rumunii i Turcji, dwóch uczniów z Bułgarii (= 17 uczniów) I wszyscy ich koledzy goszczący odbywają warsztaty w museum Museo delle genti d’Abruzzo z nauczycielką języka angielskiego Di Marco Angela: „Sztuka współczesna w rękach dzieci. Wyobrażenia senne i historie w obrazach Marc Chagall.

        Grupa B: grupy z polski i Portugalii oraz dwóch uczniów z Bułgarii (=16 uczniów) I ich koledzy goszczący: zwiedzanie domu pisarza G. D’Annunzio, którego przewodnikami będą włoscy uczniowie, edukacyjna gra w aplikacji Kahoot na temat poezji G. D’Annunzio; “Pisanie wiersza w domu poety”: wspólne napisanie poematu.

        Zamiana grup. Grupa A wykonuje zadania grupy B i odwrotnie.

        Nauczyciele. Sesja robocza na temat planowanych działań. Omówienie sposobów przesyłania materiałów na platformę Twinspace.

         


        Dzień 15. 02. 2018

        Nauczyciele i uczniowie - Wycieczka do historycznego miasta Gradara.

        Przyjazd do zamku Gradara Castle. Warsztaty na terenie zamku pt. “Słowa mają skrzydła: średniowieczna sztuka miłości” działania praktyczne poprzez zabawę z wykorzystaniem pomocy wizualnych, gry słowne w języku angielskim. Wcielanie się w postacie Romeo i Julii Szekspira.

        Obiad w Osteria La Botte: typowej restauracji średniowiecznego Hamleta, niedaleko zamku.

        Przyjazd do Recanati

        Wycieczka z przewodnikiem do biblioteki słynnego poety tego regionu - Leopardi i krótki wgląd w jego życie i twórczość.


         

        Dzień 16. 02. 2018

        Uczniowie i nauczyciele: spotkanie w budynku Pascoli school.

        Spacer po centrum miasta i podziwianie najbardziej reprezentatywnych miejsc, takich jak:, Corso Umberto, Piazza Salotto, La Nave,główny monument miasta P. Cascella, włoskiego współczesnego rzeźbiarza, most nad morzem, Villa De Riseis and powrót do szkoły.

        Uczniowie mają lekcje ze swoimi kolegami.

        Nauczyciele uczestniczą w lekcji pokazowej prowadzonej przez F. Mastrangioli – „Praca z uczniem słabym”.

        Ceremonia pożegnalna wszystkich szkół partnerskich, podziękowania i wręczenie certyfikatów uczestnictwa, upominków .

        Oficjalna integracyjna kolacja pożegnalna nauczycieli szkoły goszczącej wraz z nauczycielami szkół partnerskich.

         


        Opracowanie:

        Karolina Stanek,

         

         

        Szkolny koordynator projektu Erasmus+ MDD


         

      • A16 - ‘Take a look’ – „Spójrz na to inaczej”

      •  

            

        Dnia 28 marca 2018r. została zorganizowana debata wśród uczniów szkoły SP3 pt. „Take a look – spójrz na to inaczej”. Celem debaty było rozstrzygnięcie sporu na temat czy warto czytać książki czy też oglądać filmy na ich podstawie.
        Debatę poprowadził nauczyciel p. Filip Andrzejczak, natomiast uczniami którzy dyskutowali na argumenty były dwie grupy, w skład których wchodzili:


        Grupa popierająca czytanie książek:
        1. Amelia Banaszak
        2. Apolonia Popławska
        3. Filip Cierkosz


        Grupa popierająca oglądanie filmów:
        1. Anna Łochowicz
        2. Kamil Grodzki
        3. Dominika Kicińska


        Pozostali uczniowie dyskutowali i mięli okazję decydować, którą grupę popierają. 
        Po skończonej debacie okazało się, że większość uczniów zdecydowanie woli
        czytać książki niż oglądać filmy.

        Karolina Stanek
        Szkolny koordynator projektu MDD Erasmus+

      • A17 - ‘Discover my literature/culture’- „Odkryj moją kulturę poprzez literaturę”

      •  

         

         

         

         

         

         

        Działanie / Activity A17

        Discover my literature/culture’- „Odkryj moją kulturę poprzez literaturę”


         

        Rekomendacja książki „O psie, który jeździł koleją” R. Pisarskiego,

        napisana przez Jonasza Kaczmarka

        Książkę „O psie, który jeździł koleją” warto przeczytać, ponieważ uczy nas jak bardzo wielkie serce mają psy. Jak mocno potrafią kochać i jak przywiązują się do nas.

        Zwierzęta wnoszą do naszego życia dużo miłości, radości i codzienny uśmiech, dlatego warto troszczyć się o nie i dbać. Książka ta opowiada o przyjaźni psa z człowiekiem, ukazuje jak wiernym towarzyszem jest pies i czym może się odwdzięczyć za miłość i troskę. Lampo oddaje życie ratując córkę ukochanego pana przed śmiercią pod kołami pociągu.

        Czytając tę książkę możemy zobaczyć jak mądrym zwierzęciem jest pies. Wiedział, jak gdyby miał zegarek, o której godzinie przyjeżdża pociąg i do którego pociągu ma wsiąść. Zawsze wracał do swojego pana nawet z końca świata.

        Polecam tę książkę, ponieważ wiele uczy i mówi o tym, że w życiu człowieka przyjaciel jest ważny.

         

         

        Jonasz Kaczmarek

        Uczeń klasy IVa SP3 Leszno

      • A18 „Reading images – Wyobrażenia czytelnicze”

      • A18 „Reading images – Wyobrażenia czytelnicze”

               

        Dnia 26 kwietnia 2018 r. odbyły się warsztaty dramy z uczniami klasy 1A, które przeprowadziła nauczycielka sztuki Pani Elżbieta Bubak – Bober. Na podstawie przeczytanych wierszy i bajek dzieci wyrażały swoje emocje. Dzięki takiej ekspresji uczuć , uczniowie nauczyli się doceniać książki, które im w tym pomagają. Po warsztatach dzieci chętnie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej i tym bardziej ciekawiła ich przygoda z książką. Wyobrażenia czytelnicze naszych uczniów wzbogacają ich wyobraźnię.

        Karolina Stanek

        Szkolny koordynator projektu MDD Erasmus+

      • A19 'I like reading in English'- "Lubię czytać w języku angielskim"

      • A19 'I like reading in English'- "Lubię czytać w języku angielskim"


         

        Działanie A19

        ‘I like reading in English’ – „Lubię czytać w języku angielskim”


        Działanie A19 projektu MDD Erasmus+ mówi o tym, że każdy z nas może polubić czytanie w języku angielskim. Nie zawsze jest to łatwe, ale może sprawić wiele radości. Nasze uczennice z klasy 7c Vanessa i Aleksandra o tym się przekonały. Spójrzcie i nigdy nie bójcie się "łamać" swojego języka podczas nauki języków obcych.  

        Wielkimi krokami zbliżamy się do końca projektu MDD Erasmus+. Tym razem chciałabym Wam zaprezentować inne zakończenie książki pt. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” autorstwa naszych dwóch uczennic z klasy 7c: Vanessy Tran Binh i Aleksandry John. Prezentuję dwie wersje: polskojęzyczną i angielskojęzyczną. W tłumaczeniu tej drugiej pomogła Pani Blanka Papież – nauczycielka języka angielskiego. Dziękuję za zaangażowanie w działanie i życzę wszystkim czytelnikom ciekawej lektury.

        Karolina Stanek

        Szkolny koordynator projektu MDD Erasmus+

         

        A19__Lubie_czytac_w_jezyku_angielskim_._Polska_wersja.docx

        A19__I_like_reading_in_English____POLAND.docx

        https://youtu.be/RhaFokTM3pA - film

      • RAPORT Z MIĘDZYNARODOWEGO SPOTKANIA PROJEKTOWEGO - TURCJA

      •                                              

        2016-1-RO01-KA219-024444024444                    

         

         

        ERASMUS+ KA2 PROJECT

        MOVERE, DOCERE, DELECTARE through Reading” / MDD

        Partnerstwa Strategiczne 2016-2018

        Numer projektu: 2016-1-RO01-KA219-024444_6

         

        RAPORT

        Z DRUGIEGO/OSTATNIEGO MIĘDZYNARODOWEGO SPOTKANIA PROJEKTOWEGO

        W TURCJI

        WELCOME TO TURKEY!

         

        Termin spotkania: 30 kwietnia – 3 maja 2018

        Miejsce spotkania: Zubeyde Hanim Ucler Ilkokulu, Amasya, Turcja

        Uczestnicy spotkania:

        • Karolina Stanek – szkolny koordynator projektu
        • Wieslawa Walczewska - członek grupy projektowej
        • Dorota Maria Lik-Wawrzyniak - członek grupy projektowej

        Cele spotkania:

        • Ewaluacja mobilności i działań projektowych
        • Omówienie przyszłych zadań projektowych

         

              29 kwietnia – niedziela w nocy: przybycie do miasta Amasya

        • Serdeczne powitanie na lotnisku Merzifon Airport przez gospodarzy z Turcji

         

              30 kwietnia - poniedziałek:

        • Serdeczne powitanie gości wszystkich szkół partnerskich na szkolnym boisku.  Przemówienie Dyrektora szkoły tureckiej. Prezentacja nauczycieli ze szkół partnerskich. Przedstawienie zorganizowane przez uczniów, które zawierało prezentację krajów projektu, tradycyjny taniec turecki i jego kulturę;
        • Spotkanie z nauczycielami szkoły goszczącej w pokoju nauczycielskim;
        • Spacer po promenadzie wzdłuż słynnej rzeki Sehzades i podziwianie charakterystycznych dla tego regionu domów tureckich
        • Zwiedzanie Hazeranlar Mansion- oryginalnego domu tureckiego ukazującego stroje i historię Turcji
        • Spotkanie robocze nauczycieli: spotkanie miało miejsce w Sali konferencyjne, w której nastapiła prezentacja ewaluacyjna odbytych mobilności oraz wykonanych działań podczas nich. Nastepnie nauczyciele dyskutowali na temat realizacji przyszłych działań i dokonanych.
        •  Buffet lunch w szkole – kosztowanie tradycyjnych potraw tureckich przygotowanych przez rodziców oraz nauczycieli

              1 maja- wtorek:

        • Zwiedzanie miasta Samsun-najwiekszego z miast w regionie Morza Czarnego.  Miejsce, w którym założyciel republiki Kemal Atatürk, zostawił swój ślad w wojnie o niepodległość w 1919 r.
        • Lunch w  West Park
        •  Zwiedzanie East Park i Bandirma Boat, znanego jako istotny punkt w walce o niepodległość.

         

         

        2 maja- środa:

        • Zwiedzanie historycznej biblioteki “Beyazid Library" i Miniaturowego Muzeum Amasya Museum of 1914.
        • Spotkanie z Gubernatorem miasta – prezentacja nauczycieli wszystkich szkół partnerskich oraz dyskusja na temat projektu
        • Spotkanie z Prezydentem miasta Amasya - prezentacja nauczycieli wszystkich szkół partnerskich oraz dyskusja na temat projektu
        • Spotkanie czytelnicze podczas muzyki tureckiej i tańca Dervish prezentowanego przez uczniów klasy czwartej w Bimarhane.
        • Zwiedzanie miasta Amasya wycieczkowym autobusem – poznanie historycznych miejsc takich jak:  budynek walki o niepodległość, zamek, Farhad i Shirin Monument,  Muzeum Miłości.
        • Warsztaty artystyczne dla nauczycieli: tradycyjne malowanie formą 'Ebru' art.
        • Oficjalna kolacja z nauczycielami szkoły w towarzystwie Prezydenta miasta.

         

        3 maja- czwartek:

        • Zwiedzanie sal lekcyjnych, poznanie systemu edukacji w Turcji, wymiana doświadczeń na temat metod dydaktycznych, krótkie przedstawienie uczniów
        • Spotkanie robocze nauczycieli:  omówienie zagadnień dotyczących raportu przejściowego I dyskusja na temat raportu końcowego. Wręczenie certyfikatów uczestnictwa, pamiątek promujących szkoły  poszczególnych państw partnerskich.

         

              4 maja- piątek:

        • Wyjazd wszystkich drużyn szkół partnerskich  z lotniska Merzifon Airport.

         

         

         

        Opracowanie:

        Karolina Stanek

        Szkolny koordynator projektu MDD Erasmus+

         

      • A20 - ‘MDD Newspaper’ – ostatnie (czwarte) wydanie cyfrowej E-gazety.

      • MDD  E-newspaper – Ostatnie wydanie E-gazety projektu MDD

        Witam serdecznie stałych czytelników SP3. Zachęcam do przeczytania cyfrowej E-gazety (ostatnie już wydanie), które zawiera wiele wspomnień z pracy ale i zabaw podczas dwuletniego okresu trwania projektu. Wystarczy kliknąć na poniższy link

        https://issuu.com/fernandavicente/docs/mdd_newspaper_edition4_june_2018