O projekcie Erasmus+ Nasi partnerzy START projektu Projekt ERASMUS+ w mediach UPOWSZECHNIANIE PROJEKTU Działania projektowe zaplanowane na lata 2016-2018 Tekstowa podstrona A1 - ‘Meet my school’- „Poznaj moją szkołę” Ankieta READING HABITS i wnioski A2 - Logo projektu MDD A3 - ‘Favourite books’- „Ulubione książki” A4 - I am reading to you - Czytam dla Ciebie RAPORT Z MIĘDZYNARODOWEGO SPOTKANIA PROJEKTOWEGO - Rumunia Regulamin udziału w projekcie ERASMUS+ i wyboru uczniów na mobilności A5 - MDD digital newspaper - cyfrowa e-gazeta A6 - 'E-book in six chapters' - E-książka w sześciu rozdziałach A6 - E-book - The performance of chapter 1 - E-książka - Spektakl pierwszego rozdziału A7 - „Older read to younger!" – "Starsi czytają młodszym!” I mobilność - Portugalia - raport A8 Bookwarms Competition – Konkurs Mola Książkowego II mobilność - Polska - raport A9 Balloon Activity – Akcja balonowa A11 - ‘I am on duty In my school library’ – “Jestem na dyżurze w szkolnej bibliotece” A12 - Reading opens minds and changes lives – Czytanie otwiera umysły i zmienia życie A13 - „COMIC BOOKS ARE FUN” – KOMIKSY TO ŚWIETNA ZABAWA. A14 - ‘Read with Me’ – „Czytaj ze mną” III mobilność - Bułgaria - raport

ERASMUS+ 2016-2018

O projekcie Erasmus+

ERASMUS+ KA2

2016 – 2018

MOVERE, DOCERE, DELECTARE through Reading

WZRUSZAĆ, NAUCZAĆ, BAWIĆ

poprzez Czytanie

Projekt nosi nazwę

Movere, Docere, Delectare through Reading – Wzruszać Nauczać  Bawić poprzez Czytanie

i wynika z trio Arystotelesa i Cicero używanego jako MOVERE, DOCERE, DELECTARE,

odnosząc się do umiejętności głównego oratora.

Arystoteles powiedział także, że czytanie pozwala nam stać się lepszymi osobami,

ułatwia nauczanie i komunikowanie się, wyrażanie emocji i docenia „przyjaciela”, którym staje się dobra książka.

Cele projektu

Jednym z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa jest rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Czytanie jest podstawową umiejętnością, która otwiera umysły i serca na wszelkie dziedziny życia, rozwój emocjonalny oraz wzbogaca świat wyobraźni małego czytelnika i nie tylko. Również jest jednym z działań do rozwijania komunikacji, będącego kluczem do umiejętności nauczania i uczenia się. Stąd też tak ważne jest czytanie ze zrozumieniem, którego jakość w społeczeństwie i edukacji maleje. Aby zapobiec temu zjawisku i rozpowszechnić czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży nasza szkoła pragnie wziąć udział w tym projekcie, którego określone cele są tak cenne dla wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju przyszłych pokoleń.

Głównym celem projektu jest zmotywowanie i przekonanie uczniów do czytania „więcej i bardziej” poprzez takie działania, które sprawią im radość.

Motywacja uczniów do czerpania przyjemności z czytania będzie odbywała się poprzez pisanie, dyskusje, konkursy, teatr i muzykę, sztukę, rozwijanie umiejętności technologii informacyjnych oraz podniesienie samooceny poprzez komunikację międzynarodową wykorzystującą język angielski, jako podstawowy język.

Projekt w liczbach – cele szczegółowe

* W okresie 2 lat ponad 600 uczniów  na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjalnej będzie zaangażowanych w projekt.

* Zaplanowanych jest 20 wspólnych, interaktywnych i atrakcyjnych działań z czytania, pisania, mówienia przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi technologii informacyjnej i komunikacyjnej.

* Co najmniej 100 nauczycieli wszystkich państw uczestniczących w projekcie będzie współpracowało podczas wykonywania działań.

* Konkretne działania obejmą ponad 30 uczniów ze specyficznymi trudnościami w nauce zapewniając integrację społeczną i zwalczanie dyskryminacji.

* Około 40 nauczycieli weźmie udział w krótkoterminowych szkoleniach, wzbogacających ich metody pracy.

Karolina Stanek - koordynator projektu SP3 Leszno

• Szkoła Podstawowa nr 3 wLesznie