DWUJĘZYCZNI działają (2018/2019)
DWUJĘZYCZNI działają (2018/2019)
LAST DAY OF THE EUROWEEK
EUROWEEK 2019 - Day 3
Ostatni dzień naszej przygody, rozpoczął się bardzo aktywnie. Wolontariusze uczyli nas tańca irlandzkiego a następnie podjęliśmy się nauki nowej wersji Belgijki, która na początku nie wychodziła nam najlepiej, ale z czasem się udało. Po krótkiej przerwie dowiedzieliśmy się ciekawych faktów o Meksyku od wolontariuszki Reginy pochodzącej z tego kraju. Nauczyła nas ona meksykańskiej salsy. W ramach odpoczynku graliśmy w "casanovę", była to dla nas świetna zabawa. Później w grupach mogliśmy przenieść się w świat fantazji i stworzyć naszą wymarzoną "dream school". Na końcu czekało na nas najtrudniejsze zadanie - Mission Imposible. Zadania były bardzo zróżnicowane, począwszy od stworzenia wiersza o Euroweeku, portretów naszych animatorów, plakatu po pokaz mody czy taniec w wykonaniu uczniów z nauczycielami. Jednak wszyscy poradziliśmy sobie bezbłędnie, bo kto nie jak my!
Najtrudniejsze jednak było pożegnanie się z wolontariuszami. Wszyscy sie bardzo zżyliśmy, chociaż znaliśmy sie tylko 5 dni.
opracowanie: Marta Ratajczak, Zofia Paszkowiak, Oliwia Sarbinowska i Julia Samol
EUROWEEK 2019 - Day 2
My uczniowie klasy 7b i 7c jesteśmy obecnie na Euroweeku w Długopolu Zdrój. Dla niektórych z nas dzień rozpoczął się od porannej gimnastyki w pobliskim parku. Od 9:30 braliśmy udział w „Energizerze” czyli różnych grach i zabawach typu „Fishermen”. Następnie w grupach rysowaliśmy własnego „Alebrije”, czyli stworzenie „strong and the best”, które charakteryzowało najlepsze cechy zwierząt. Kolejną aktywnością było stworzenie prototypu urządzenia wspomagającego osoby o różnym stopniu niepełnosprawności. Prezentacja o Indonezji była bardzo fascynująca i przeniosła nas w egzotyczny świat. Dzięki niej nauczyliśmy się tradycyjnego indonezyjskiego tańca. Korzystając z przepięknej pogody po obiedzie udaliśmy się do parku na blok zajęć ruchowo-rekreacyjnych.
Następnie odbyły się zajęcia „Super Hero” polegające na zaprezentowaniu swoich zalet i wad. Po kolacji przyszedł czas na „EGT -Euroweek Great TalentShow”, na którym każdy z uczestników musiał dokonać autoprezentacji. Nasze koleżanki i koledzy przedstawili swoje talenty: taniec, śpiew, akrobatykę i pokazy naukowe. Ostatnim punktem programu było PIZZA PARTY „mniam” i tak zakończył się kolejny dzień pełen niezapomnianych wrażeń.Written by: Katarzyna Kosik, Jan Waliński. Kacper Gryczka i Paweł Szczepaniak
EUROWEEK 2019 - DAY 1
Długopole Zdrój wita!
Już od samego rana czekał ogrom atrakcji. Po pysznym śniadaniu o godzinie 9:30 zaczęły się wartszaty integracyjne prowadzone przez wolontariuszy z Indonezji, Wietnamu, Urugwaju, Meksyku oraz Chin.
Uczniowie podczas zajęć rozwijali kompetencje kluczowe na wielu płaszczyznach życia, m.in. społeczne - "Poznaj mnie! - Get to know each other", cyfrowe podczas "Game time", przedsiębiorcze tworząc reklamę produktu, a nade wszystko językowe. Kulminacyjnym punktem programu, podczas którego mogli wykazać się świadomością, kreatywnością oraz ekspresją kulturową, był "Show time". Prezentacja krajów, ich tradycji i obyczajów, dostarczyła niezapomnianych wrażeń!
Już nie możemy doczekać się jutra!
Witaj przygodo!
Klasy 7 dwujęzyczne w drodze do Dłogopole-Zdrój!
W zeszłym tygodniu klasy 8 dwujęzyczne gościły ponownie w murach II LO. Uczniowie wzięli udział w lekcjach dwujęzycznej matematyki, chemii oraz geografii. Dziękujemy za zaproszenie!
2 kwietnia klasa 7b gościła na zajęciach niezwykłą osobę - pana Tomasza Smoczyka, poliglotę i pasjonata nauki języków obcych. Pan Tomasz poprowadził zajęcia w języku angielskim, ale usłyszeliśmy także język niemiecki, rosyjski, francuski, włoski, węgierski, hiszpański, chorwacki, rumuński, czeski, słowacki oraz norweski! 12 języków! Byliśmy pod ogromnym wrażeniem umiejętności pana Tomka, który także podzielił się z nami sposobami na naukę języków obcych. To było bardzo inspirujące spotkanie. Dziękujemy!
Czy mróz za oknem może pomóc w uczeniu się matematyki? Czy zima, mimo iż dostarcza nam wiele ciekawych zjawisk, może być także inspiracją do zajęć matematycznych? Oczywiście!
Korzystając z ostatnich dni zimy uczniowie klasy 8b i 8c na lekcji podsumowującej dział o symetrii, oprócz filmików i quizu tworzyli własne kompozycje matematyczne.Na zaproszenie nauczycieli języka angielskiego z I LO w Lesznie wzięliśmy udział w warsztatach przybliżających nam tradycje Dnia Św.Patryka, który obchodzony jest 17 marca. Mieliśmy okazję obejrzeć tradycyjny taniec, wysłuchać prezentacji ale przede wszystkim wziąć udział w wielu angażujących i interesujących zadaniach - anglojęzycznej wersji gry 5 sekund, tworzeniu kapelusików, zapisywaniu alfabetu galickiego oraz przeróżnych quizach i zagadkach. Dziękujemy za zaproszenie!
14 marca uczniowie klasy 7b dwujęzycznej mat-fiz gościli w II LO, a w murach SP3 na zakończenie Tygodnia Młodego Matematyka zamienili się w artystów. Powstały oryginalne i spersonalizowane ceramiki z liczbą "Pi" w roli głównej!
Z radością informujemy, że nasi uczniowie klasy dwujęzycznej o profilu matematyczno-fizycznym uzyskali fantastyczne wyniki w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym MAKS. Gratulujemy!!!!!
Jakub Turkowski – 1 miejsce w wojew.
Michał Grochowczak – 3 miejsce w wojew.
Kajetan Plewa – 5 miejsce w wojew.
Krzysztof Ławniczak – 8 miejsce w wojew.
Filip. Zacharski – 9 miejsce w wojew.
Krzysztof Kaminski – 10 miejsce w wojew.14 marca na zaproszenie II LO klasy dwujęzyczne 7b i 8c wzięły udział w obchodach Dnia Liczby Pi a także w wykładzie na temat magicznych kwadratów. Było ciekawie i inspirująco!
Niedawno obchodzony Dzień Matematyki był dobrym pretekstem, by uczniowie z klasy dwujęzycznej 8c "zabawili się" w młodych naukowców i stworzyli własne "wzory na..." Brawo za pomysłowość i oryginalność. Niektóre z nich z pewnością wprowadzimy w życie
Kahoot, Quiznetic, Quizlet, Baamboozle, czy Flipquiz to nie nazwy egzotycznych gatunków roślin tylko aplikacji wspierających uczenie się. Nasi uczniowie dobrze je znają i chętnie biorą udział w zajęciach z nowoczesnymi technologiami. Dziś 7b powtarzała materiał z angielskiego
Dwujęzyczna 8b powtarzała dziś funkcje językowe przy pomocy coraz popularniejszej gry Trimino. Lots of fun!
1 marca w IILO odbył się finał konkursu Junior English Combat. Naszą szkołę reprezentowała Helena Rozynek oraz po raz kolejny - Wiktor Polus. Z radością informujemy, że Helena zajęła II miejsce w kategorii szkół podstawowych. Gratulujemy!!!!
26 lutego uczniowie klasy 7c o profilu biologiczno-chemicznym brali udział ciekawej lekcji biologii. Pod okiem pani Weroniki Adamczewskiej dokonywali sekcji serca wieprzowego. W ten sposób mogli na własne oczy zaobserwować w jaki sposób zbudowane jest serce w ramach omawiania układu krwionośnego.
Nietypowa lekcja biologii w klasie dwujęzycznej 7c
I kolejny sukces naszych uczniów! Uczniowie klas dwujęzycznych 8b - Oliwia Wachowiak, Kajetan Plewa, Krzysztof Kaminski, Antoni Bojanowski oraz klasy 8c - Helena Wojciechowska zostali finalistami Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego! Natomiast Aleksandra Staducka z klasy 8c została LAUREATKĄ konkursu! Ogromne gratulacje!
W miniony wtorek tj. 19.02 uczniowie klas dwujęzycznych już po raz drugi w tym roku mieli okazję brać udział w warsztatach organizowanych przez nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego. Warsztaty jak zawsze były ciekawe i już nie możemy się doczekać kolejnych!
Z ogromną dumą i radością informujemy, że Helena Wojciechowska z klasy dwujęzycznej 8c została LAUREATKĄ Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego!!! GRATULUJEMY!
Walentynki w dwujęzycznej 7c - było miło, sentymentalnie i po angielsku!
Nauka gramatyki to nie tylko żmudne zadania i regułki. Klasa dwujęzyczna 7c aktywnie ćwiczyła czas przeszły wykorzystując obrazki i własną wyobraźnię. Przyjemne z pożytecznym!
8 lutego klasa dwujęzyczna 8b wraz z IIIc wybrała się do Poznania. Celem wyjazdu była m.in. wizyta w Centrum Powiadamiania Ratunkowego, gdzie uczniowie poznali tajniki pracy dyspozytorów służb ratunkowych. W Collegium Da Vinci uczniowie wzięli także udział w warsztatach językowych "Britishness: James Bond, a reflection of changes in the British society". Po warsztatach spotkali się ze studentami uczelni, którzy opowiedzieli o jej interesujących kierunkach
2 lutego w Poznaniu odbywał się finał Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego. Nasz uczeń Wojtek Jur z klasy dwujęzycznej 8b po raz TRZECI został laureatem tego właśnie konkursu. Natomiast Helena Rozynek z dwujęzycznej 8c uzyskała tytuł finalistki! Serdecznie gratulujemy!!!!!
Wstęga Möbiusa – szczególna powierzchnia jednostronna opisana przez niemieckich matematyków Augusta Möbiusa i Johanna Benedicta Listinga w 1858 roku.
Jej modelem i własnościami zajęli się młodzi matematycy z klasy 7b. Stylizowana wstęga Möbiusa jest symbolem recyklingu, w sztuce znana jest z grafiki Mauritsa Cornelisa Eschera przedstawiającej mrówki idące po wstędze Möbiusa.Dołączamy instrukcję, dla tych, którzy chcieliby "pobawić się" matematyką
30 listopada uczniowie klasy dwujęzycznej 7c wyjechali na Andrzejki do Wroniaw. Była okazja potańczyć, pozwiedzać okolice, pobyć ze sobą i oczywiście powróżyć. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości, ustawiał swój but jeden za drugim aby zobaczyć czyj przekroczy próg sali a jednocześnie właściciel buta jako pierwszy wyjdzie za mąż lub ożeni się. Nie zabrakło też tradycyjnego lania wosku. Wszyscy bawili się wspaniale, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość ... no cóż ... zawsze może się spełnić, bo tak naprawdę wszystko zależy od nas samych :)
Nauka języka to nie tylko praca z podręcznikiem, zeszytem czy też tablicą. Może być przyjemna i oderwana od typowej szkolnej rzeczywistości. Sprawdzili to uczniowie dwujęzycznej klasy 7c. Przy okazji lekcji dotyczącej obowiązków domowych, uczniowie samodzielnie stworzyli oraz przeprowadzili ankiety wśród swoich rówieśników z klas siódmych. Uczniowie pytali o robienie zakupów, sprzątanie pokoju, ścielenie łóżka czy też zmywanie naczyń. Wyniki ankiet zostały szczegółowo opisane i wyszło na to, że nie jest tak źle. Okazuje się, że większość nastolatków jest obowiązkowa i miejmy nadzieję wywiązuje się z tego na przysłowiową "6"! :)
19 listopada w II LO obchodzono VIII Dzień Nauki Między Biologią a Chemią. Nasi uczniowie brali udział zarówno w konkursie wiedzy z tych dwóch dziedzin, ale także w konkursie fotograficznym. Miło nam poinformować, że uczennica klasy dwujęzycznej 7b Aleksandra Feliczak zdobyła II miejsce w konkursie fotograficznym prezentując pracę pt. Eksperyment z kwiatem. Serdecznie gratulujemy!
18 listopada Janek Gościniak, uczeń klasy dwujęzycznej 7c zaprezentował swoją kolekcję związaną z sagą Star Wars podczas Leszczyńskiego Dnia Kolekcjonera w Galerii Sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie.
15 listopada klasy 7 i 8 wzięły udział w I Igrzyskach Przyrodniczych SP3. Reprezentanci klas przystąpili do quizu z chemii, fizyki, biologii oraz geografii. Klasy przedstawiły także sylwetki sławnych naukowców oraz plakaty promujące przedmioty przyrodnicze. Zwycięzcami Igrzysk została klasa dwujęzyczna 7c, drugie miejsce ex aequo zajęła klasa dwujęzyczna 8b i dwujęzyczna 8c.
14 listopada uczniowie klasy dwujęzycznej 8b oraz klasy IIIe odwiedzili poligon w Wyciążkowie, gdzie mieli okazję zapoznać się z codzienną pracą żołnierzy i z bezpiecznej odległości przyjrzeć się ich ćwiczeniom z użyciem profesjonalnego sprzętu.
100 zadań na 100-lecie!
Uczniowie naszej "Trójki" zaangażowali się w kolejną w akcję Rekord dla Niepodległej. Na lekcjach matematyki indywidualnie, w parach i grupach rozwiązywane były zadania o tematyce historycznej, których autorami byli uczniowie klasy dwujęzycznej 7b oraz łamigłówki mądrej główki dotyczące kątów, trójkątów, czworokątów i procentów. Do tego odświętne stroje uczniów i w tle patriotyczne utwory sprawiły, że na zajęciach panowała cudowna atmosfera.Każdy uczeń potrafi świetnie posługiwać się smartfonem, tabletem czy laptopem. Warto wykorzystać te urządzenia na lekcjach, bo wszyscy lubimy quizy, turnieje i zdrową rywalizację. Klasa dwujęzyczna 7b tworzy i przeprowadza interaktywne quizy na lekcjach matematyki, co jest świetną nauką przez zabawę.
Klasa dwujęzyczna 7b twórczo podsumowała zajęcia na temat Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Zamknęliśmy informacje w pudełku od pizzy
Klasa dwujęzyczna 7c - lekcja biologii. Tym razem budowa skóry i kolejne fantastyczne projekty z plasteliny
7b wykorzystała piękną, październikową pogodę i zajęcia z angielskiego realizowała na boisku. Przydała się kondycją fizyczna i znajomość gramatyki
Pod koniec września uczniowie klas dwujęzycznych VII B i C odważnie ruszyli do lasu, by spędzić tam dwa dni i noc w warunkach daleko odbiegających od all-inclusive. Jednak kto poznał smak kociołkowych specjałów ten wie, że biwaki w Lginiu mają swój niepowtarzalny klimat. Cała grupa wróciła zadowolona i już prosi o więcej
Wycieczka klasy dwujęzycznej 7c oraz klasy 3a do Wałbrzycha na warsztaty matematyczne w Explora Park - Park Nauki i Techniki oraz zwiedzanie Stadniny Koni na Zamku Książ połączone z ogniskiem i super zabawą
29.09.2018 odbył się pierwszy, historyczny, Tour de Polon - rajd rowerowy SP3. Uczniowie klas dwujęzycznych VIIc i VIIIb wraz z opiekunami: Panią Blanką Papież, Panem Piotrem Gościniakiem, Panem Rafałem Rosadzińskim i Panem praktykantem Mikołajem Antkowiakiem udali się na rajd szlakiem miejsc związanych z historią Powstania Wielkopolskiego, Trasa przebiegała duktami leśnymi z Leszna przez Karczmę Borową, Nowy Świat, Trzebanię , platformę widokową "Jagoda" do Osiecznej pod historyczne miejsce Bitwy pod Wiatrakami. Nie brakowało stromych podjazdów i piaszczystych dróg, które były wyzwaniem dla części uczestników. Poranny chłód trochę odstraszał uczestników ale wkrótce się ociepliło i w ciągu dnia pogoda się poprawiła. Na szczęście dobre humory dopisały choć czasami sprzęt zawodził i potrzebne były drobne naprawy.
Pierwszy Tour de Polon już za nami ,z a rok na pewno powrócimy na rowerowe szlaki.Klasa dwujęzyczna 7c o profilu biologiczno-chemicznym okazuje się być równie zdolna artystycznie. Oto efekty pracy nad modelem komórki.