• REKRUTACJA DO KLASY I

          • V mobilność - SKOCJAN, Słowenia

          • Raport

            ze spotkania  otwierającego 2 rok współpracy programu Comenius

            Słowenia,  20 -  24 października 2014

             

            W dniach 20 – 24 października 2014 roku w ramach realizowanego przez naszą szkołę międzynarodowego projektu COMENIUS, zespół 8 uczniów / 7 dziewczynek i 1 chłopiec / z klas Va i VI a wraz z p. Małgorzatą Adamczak, dyrektorem p. Grzegorzem Mrukiem, p. Elżbietą Bubak, p. Kingą Katarzyńską, p. Krzysztofem Zajcem oraz p. Dorotą Lik-Wawrzyniak gościli w miejscowości Śkocjan w Słowenii.

                   

            W poniedziałek 20 października , po wielogodzinnej podróży, przemierzając drogi Czech i Austrii dotarliśmy cało i bezpiecznie do celu.

            Na miejscu czekała na nas Pani Irena Ć. Peterlin - dyrektor szkoły w małej, malowniczo położonej wśród gór miejscowości Śkocjan. Do spotkania dołączyli również rodzice oraz dzieci słoweńskich rodzin, którzy na czas pobytu gościli w swych domach naszych uczniów. Powitanie było bardzo sympatyczne i przyjazne. Dzieci udały się na zasłużony wypoczynek do słoweńskich domów, a nauczyciele na spotkanie organizacyjne projektu z grupami z Estonii, Litwy, Włoch, Wielkiej Brytanii i Słowenii.

             

            Dzień 21 października / wtorek/ rozpoczął się oficjalnego powitania i spotkania z całą liczącą 140 uczniów społecznością szkolną. Powitano nas chlebem i solą co spowodowało, że przez chwilę poczuliśmy się jak w domu, w Polsce. Nieco później uczniowie udali się do klas ze swoimi słoweńskimi koleżankami i kolegami, aby wspólnie uczestniczyć w zajęciach. Nauczyciele  zwiedzali  pracownie szkolne oraz sale przedszkolne. Każda klasa przygotowała dla nas coś specjalnego, dotyczącego Polski i pozostałych państw projektu. Uczniowie i nauczyciele witali nas bardzo serdecznie. Wymienialiśmy spostrzeżenia i doświadczenia zawodowe.

            Po krótkiej przerwie udaliśmy się z wizytą do budynku filii szkoły – Bućka. Tutaj, również na początek miły naszym sercom gest – powitanie pysznym słoweńskim chlebem. Uczniowie tej szkoły przedstawili nam krótki program artystyczny, śpiewając między innymi w trzech językach znany wszystkim kanon „Panie Janie”. Dziękując za serdeczne przywitanie   odśpiewaliśmy słoweńskim „maluszkom” piosenkę po polsku.

            Około godziny 13.00 wraz z uczniami udaliśmy się przed dom Metelki / patrona partnerskiej szkoły - znanego pisarza i tłumacza, twórcę podręcznika do gramatyki   / na spotkanie z burmistrzem oraz przedstawicielami lokalnych organizacji. Wysłuchaliśmy występów lokalnego zespołu ludowego oraz muzykalnej rodziny akordeonistów. Po zjedzeniu ciepłego posiłku nasi uczniowie zostali odebrani przez słoweńskie rodziny. Nauczyciele udali się na następne spotkanie robocze z grupami partnerskimi, na którym omawiano plan pracy na kolejny rok współpracy.

             

             

            22 października / środa / przywitał nas obfitym deszczem i burzowymi wyładowaniami atmosferycznymi. Nic nie zapowiadało tak wspaniałego dnia, jaki nas czekał. 

            Około godziny 7.45 wraz z uczniami i nauczycielami wszystkich ekip wyruszyliśmy do jednej ze słoweńskich gmin Śmarjeśke Toplice, aby zwiedzić jedną z najsłynniejszych na świecie grot Jaskinię Postojna. Po drodze podziwialiśmy zaśnieżone szczyty Alp Julijskich.

            Jaskinia wydrążona została w skałach przez rzekę Pivkę (dopływ Ljubljanicy). Wokół mnożyły się zadziwiające formy skalne. Wielometrowe żółto-beżowo-pomarańczowe nacieki, stalaktyty, stalagmity, kurtyny skalne. Jedną z atrakcji jaskini w Postojnie jest występowanie bezokiego płaza - odmieńca jaskiniowego zwanego przez Słoweńców ludzką rybką. Żyje tylko w podziemnych wodach dynarskiego krasu. Płaza oglądaliśmy  w specjalnym podziemnym baseniku.

            21 kilometrowe korytarze zwiedzaliśmy  pieszo i podczas przejażdżki kolejką. W otoczeniu oszałamiających, podziemnych krajobrazów  nagromadziliśmy przeżycia, które długo pozostaną w nas.

             9 km od wejścia do jaskini zwiedziliśmy Predjamski Grad, czteropiętrowy zamek zamykający wejście do kolejnej jaskini pod 120-metrową pionową skałą.

            Po przewie na posiłek autokarami wyruszyliśmy  w kierunku Lubjliany, stolicy Słowenii.  Miasto położone jest  nad rzeką Lublanicą. Spacerując ulicami oglądaliśmy najważniejsze i najciekawsze obiekty miasta – Ratusz, budynek Biblioteki Narodowej, budynek Uniwersytetu, Zamek, Katedrę oraz Plac Prešerena . Na zakończenie wycieczki zakupiliśmy drobne pamiątki oraz uraczyliśmy się gorącymi, świeżo prażonymi kasztanami jadalnymi. Około godziny 19.00 pełni wrażeń zakończyliśmy dzień.

             

             

             

            Na 23 października / czwartek / zostały zaplanowane warsztaty dla uczniów i nauczycieli.  Opracowywaliśmy  słownik codziennych zwrotów, uczestniczyliśmy w zajęciach  sportowych, warsztatach gotowania, zajęciach  komputerowych  i plastycznych. Około godziny 14.00 zjedliśmy wspólnie z uczniami obiad w stołówce szkolnej. Po zakończonym obiedzie dzieci wróciły do domów goszczących, a nauczyciele z grupy projektowej Comeniusa udali się na kolejne spotkanie robocze, na którym omawiano szczegóły wizyty partnerów projektu w naszym kraju.

            24 październik / piątek / to smutny dzień pożegnania. O godzinie  8.00 uczniowie i nauczyciele wszystkich partnerskich szkół, zebrali się w szkole na ceremonii zakończenia Z ust managera szkoły w Śkocjan  usłyszeliśmy liczne słowa podziękowania za przyjazd i współpracę. Pani Małgorzata Adamczak w imieniu naszego zespołu, oficjalnie zaprosiła delegacje z Litwy, Słowenii, Estonii, Turcji i Wielkiej Brytanii do odwiedzenia Polski i naszej szkoły w Lesznie.

            Po części oficjalnej nastąpiło pożegnanie dzieci  z rodzinami, w których przebywali       podczas naszego pobytu. Łza popłynęła na policzku każdego z nas.  Jesteśmy pewni, że przyjaźnie zawiązane podczas trwania projektu Comenius 2013 / 2015 pozostaną i będą pogłębiane mimo dzielących nas kilometrów.

            O godzinie 10.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.

            W sobotę około 2.00 wjechaliśmy na Plac Dr Metziga. Wszystkie dzieci szczęśliwe i zdrowe wtuliły się w ramiona stęsknionych rodziców.

            Nadal wspominamy ten nietypowy tydzień. Poznaliśmy nową kulturę, tradycje i zwyczaje  Słowenii. Utrwaliliśmy znajomość języka angielskiego,  zapamiętaliśmy  niektóre zwroty  słoweńskie, ale wiemy, że najcenniejsze, co zabraliśmy ze sobą to przyjaźń i życzliwość, z którymi obcowaliśmy każdego dnia.

             

            Dorota Lik - Wawrzyniak

            Grupa Projektowa COMENIUS