We wtorek, 14 października 2014 r. uczniowie szkoły podstawowej odbyli podróż w przeszłość związaną z początkami państwa polskiego. Wraz z aktorami ze szkolnego koła teatralnego wybrali się z wizytą do zagrody legendarnego Piasta Kołodzieja, by poznać pradawny zwyczaj postrzyżyn.
Sztuka została przygotowana w ramach projektu Comenius 2013/2015 „Rytm serca rytmem życia”. Scenariusz powstał w oparciu o wątki historyczne, legendę Cecylii Niewiadomskiej pt. „Piast” oraz utwór Juliana Ursyna Niemcewicza, a jego akcja rozgrywa się w czasach rządów okrutnego Popiela w pobliżu Kruszwicy. Głównym bohaterem jest Piast zwany Kołodziejem, który był mądrym i prawym kmieciem. Piast i jego żona Rzepicha mieli syna Ziemowita, który właśnie skończył siedem lat. W tym dniu obchodzono ważną uroczystość - zwaną postrzyżynami.
Postrzyżyny to obrzęd starosłowiański polegający na rytualnym obcięciu włosów, związany z przejściem młodego chłopca z wieku dziecięcego w wiek męski i nadaniu mu imienia. Postrzyżyn dokonywano po ukończeniu przez chłopca siódmego roku życia. Do tego wieku chłopiec pozostawał pod opieką matki i był traktowany jak dziecko. Po postrzyżynach przechodził pod opiekę ojca i zaczynał poznawać prace oraz ceremonie typowe dla mężczyzn. Od postrzyżyn ojciec oficjalnie uznawał chłopca za syna. Ceremonia wiązała się z poczęstunkiem i ucztą, na którą zapraszano krewnych i znajomych. Taką ucztę wyprawili na postrzyżyny swojego syna Piast i Rzepicha. Na tej uroczystości pojawili się również dwaj nieznajomi wędrowcy, prosząc Piasta o gościnę. Gościnność była w dawnej Polsce najświętszym prawem i obowiązkiem. Przybysze przekazali podczas postrzyżyn młodemu Ziemowitowi pełne dobroci życzenia, przepowiadając mu wspaniałą przyszłość. Po śmierci okrutnego Popiela uradowani kmiecie wybrali Piasta na swego księcia. Wierzyli, że jego rządy będą sprawiedliwe i spokojne. Tak też się stało. Książę Piast sprawował swoje rządy długo i sprawiedliwie, a po nim objął władzę jego syn Ziemowit. Od Piasta właśnie wywodzi się polski, królewski ród - zwany rodem Piastów.
W przedstawieniu wystąpiło 13 uczniów z klasy 6a, 6b i 4a. Aktorzy przybliżyli publiczności elementy kultury słowiańskiej. W rolę tytułowego Piasta, jego żony oraz syna Ziemowita wcielili się: Norbert Flis, Natalia Bartkowiak i Magdalena Magryta. Grupę krewnych i sąsiadów stanowili: Ewelina Maciejewska, Edyta Przybyła, Dominika Chrapek, Anastazja Józefczak, Bartosz Motyl i Damian Kujawa. Dwóch dziwnych wędrowców zagrali Maksymilian Stelmaszyk i Jan Rosłoń. Narratorami byli: Damian Kujawa, Aleksandra John i Maja Glapiak. Dodatkowo Maja i Ola wystąpiły w roli średniowiecznych grajków. Niewątpliwą zaletą przedstawienia były kostiumy, oryginalna oprawa muzyczna oraz ciekawa scenografia i rekwizyty oddające koloryt średniowiecznej rzeczywistości. Dużą atrakcję stanowił starodawny taniec przy dźwiękach fletu i lutni. Kolorowe stroje i profesjonalna gra aktorów wzbudziły podziw publiczności. Wszyscy z dużym zainteresowaniem oglądali występ. Na zakończenie młodzi artyści zebrali gromkie brawa, które nagrodziły ich ciężką pracę i zaangażowanie związane z przygotowaniem sztuki teatralnej.
m.k.
Zapraszamy do galerii